Ceny na Wyspach Brytyjskich nadal gwałtownie rosną

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-08-2022, 09:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sierpień był kolejnym miesiącem, kiedy brytyjskie sklepy i supermarkety mocno podnosiły ceny, zaś trend powinien utrzymać się w kolejnych miesiącach, informuje Reuters.

Fot. Ian Taylor/Unsplash

W okresie ostatnich 12-tu miesięcy wzrost cen osiągnął we wspomnianych placówkach handlowych pułap 5,1 proc., co jest najwyższym wynikiem od 2005 r.

Dane opublikowane przez Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (BRC) pokazały, że ceny żywności w sierpniu 2022 r. podskoczyły o 9,3 proc. licząc rok do roku zdecydowanie się dynamizując po zwyżce o 7,0 proc. w lipcu. Głównym powodem drożyzny są konsekwencje wojny na Ukrainie, co napędziło wzrost cen m.in. takich produktów jak mleko, margaryny, oleje czy cukier, drastycznie podnosząc koszty pasz dla zwierząt czy nawozów.

Z kolei brytyjski oficjalny indeks cen konsumpcyjnych, który mierzy szerszy zakres cen niż dane BRC, osiągnął w lipcu najwyższy od 40 lat poziom 10,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane