Ceny ropy zaczęły wreszcie spadać

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 20-06-2000, 00:00

Ceny ropy zaczęły wreszcie spadać

Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł odwrócenie tendencji na światowym rynku paliw. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że notowania ropy na dłużej mają szansę utrzymać się na wysokim poziomie. Tymczasem w ubiegły piątek nastąpiła nieoczekiwana korekta. Jednocześnie odczuły ją rynki paliwowe w Londynie i Nowym Jorku.

W PONIEDZIAŁEK cena baryłki ropy Brent na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie spadła o 45 centów (ponad 1,4 proc.), do 27,95 USD w dostawach sierpniowych. Z kolei notowania tego surowca w elektronicznych kontraktach lipcowych na nowojorskiej giełdzie NYMEX spadły o 47 centów, do 31,86 USD.

SPECJALIŚCI ostatnią przecenę wiążą z wyczekiwaniem rynku na rychłe podniesienie limitów produkcyjnych przez OPEC. Wczoraj przewodniczący tej organizacji stwierdził, że grupa poprze decyzję o podwyższeniu produkcji ropy, aby ustabilizować ceny tego surowca na świecie, jeśli to będzie konieczne. Eksporterzy ropy z OPEC, organizacji, która dostarcza około 40 proc. ropy na świecie, spotkają się 21 czerwca w Wiedniu, aby ocenić obecny poziom produkcji tego surowca i sytuację na światowym rynku paliwowym.

JESZCZE w zeszłym tygodniu raczej mało kto skłaniał się ku możliwości rozszerzenia produkcji. W opinii fachowców, jeśli eksporterzy z OPEC zdecydują się na ewentualne zwiększenie produkcji, to najwyżej o 500 tys. baryłek dziennie. Natomiast rynek zgłasza zapotrzebowanie co najmniej na 750 tys. baryłek. Już po wzroście cen ropy do ponad 28 USD za baryłkę oczekiwano, że na rynku pojawi się dodatkowe 500 tys. baryłek dziennie. Większość brokerów nie ma wątpliwości, iż na ostatnie wzrosty cen ropy w 80 proc. wpłynęły pojawiające się na rynku informacje, że OPEC nie planuje podwyższenia produkcji, gdy tymczasem spodziewano się dodatkowych dostaw.

TYMCZASEM Stany Zjednoczone, które są największym światowym odbiorcą ropy, chcą, aby organizacja zwiększyła dostawy ropy o 1,0- 1,5 mln baryłek dziennie. Po znacznych zwyżkach cen ropy w ciągu ostatnich dni amerykańska administracja zaczęła się wręcz domagać dostarczenia na rynek ropy ze strategicznych rezerw USA. Zostały one utworzone po kryzysie paliwowym w latach 70 i zawierają 570 mln baryłek ropy.

JEDNAK większość zachodnich analityków z dużą ostrożnością podchodzi do ewentualnych zmian w limitach wydobywczych. Według nich, osiągnięcie ostatecznego porozumienia o limitach produkcji ropy w III kwartale będzie raczej trudne, bo wyższe dostawy mogą spowodować spadek cen.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane