Ceny stają się atrakcyjne

Kamil Zatoński
opublikowano: 29-07-2005, 00:00

Rentowność obligacji, zwłaszcza pięcioletnich (4,95 proc.), osiągnęła już takie poziomy, przy których zakupy polskich papierów mogą być opłacalne. Tym bardziej że prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp procentowych nadal jest bardzo duże.

W krótkim terminie należy się więc spodziewać wyhamowania spadków cen, a nawet korekcyjnego ruchu w górę, choć wciąż jest wiele czynników, które mogą powstrzymywać kupujących.

Jednym z nich jest zbliżająca się aukcja papierów dwuletnich, co zazwyczaj powoduje osłabienie tego segmentu. Optymizm inwestorów ostudził wczoraj także Dariusz Filar, jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej, który stwierdził, że okres przedwyborczy nie sprzyja zmianom w polityce pieniężnej.

Tymczasem uczestnicy rynku liczyli na cięcie o 25 pkt baz. już na najbliższym posiedzeniu rady. To przełożyło się na wzrost rentowności dwuletnich papierów o 3 pkt baz. (do 4,64 proc.). Dochodowość pięcioletnich obligacji sięgnęła 4,92 proc. (wzrost o 8 pkt baz.), a dziesięcioletnich 4,88 proc. (wzrost o 3 pkt baz.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu