Chile: Więzienie za torturowanie ojca obecnej prezydent

PAP
opublikowano: 22-11-2014, 14:32

Sąd w Santiago skazał w piątek na kary więzienia dwóch pułkowników w stanie spoczynku, oskarżonych o torturowanie ojca obecnej prezydent Chile Michelle Bachelet w początkowym okresie dyktatury Augusto Pinocheta.

Edgar Cevallos Jones został skazany na dwa lata pozbawienia wolności, a Ramon Caceres Jorquera na trzy lata za "przestępstwo tortur, które doprowadziły do śmierci" generała lotnictwa Alberto Bachelet Martineza.

Alberto Bachelet, który po zamachu stanu z września 1973 roku zachował lojalność wobec obalonego prezydenta Salvadora Allende, został aresztowany i oskarżony o zdradę. Podobnie jak inni wojskowi przeciwni dyktaturze był poddawany torturom. Zmarł na atak serca 12 marca 1974 roku, w wieku 50 lat, po długiej serii przesłuchań, podczas których torturowali go Caceres Jorquera i Cevallos Jones.

Rząd Chile z zadowoleniem powitał piątkowy wyrok jako "krok naprzód ku prawdzie i sprawiedliwości, których potrzebuje Chile".

Szacuje się, że w okresie dyktatury Pinocheta (1973-1990) 3 tys. ludzi zostało porwanych i zabitych bądź "znikło", a około 28 tys. osób doświadczyło tortur. Pinochet zmarł w 2006 roku w wieku 91 lat.

Michelle Bachelet również była więziona i torturowana w okresie dyktatury, zanim uciekła z matką do ówczesnej NRD. W 2006 roku została pierwszą kobietą, która objęła w Chile urząd prezydenta. Jej pierwsza kadencja skończyła się w 2010 roku. Ponieważ chilijska konstytucja wyklucza bezpośrednią reelekcję, ponownie wystartowała z powodzeniem w wyborach prezydenckich w 2013 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane