Chiński bank centralny skupi się na wzroście gospodarczym

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 02-12-2022, 08:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szef chińskiego banku centralnego zapowiedział, że obecnie polityka prowadzona przez władze monetarne skupiać się będzie na wzroście gospodarczym, informuje Bloomberg.

Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
fot. Bloomberg

Yi Gang stojący na czele Ludowego Banku Chin (PBOC) stwierdził, że dosyć akomodacyjna polityka pieniężna pozwala wspomóc ożywienie gospodarcze i zwiększenie zatrudnienia. Przyznał, że obecne tempo wzrostu jest „nieco wolniejsze niż oczekiwano ze względu na Covid i inne czynniki, ale podkreślił, że inflacja została w dużej mierze stłumiona i, że prawdopodobnie pozostanie w „umiarkowanym przedziale” w 2023 r.

Naszym obowiązkiem jest takie prowadzenie polityki pieniężnej, by skutecznie pomagała, albo ostatecznie, nie przeszkadzała we wzroście gospodarczym. Dysponujemy do tego odpowiednimi środkami – powiedział Yi.

Bankier dodał też, że oprócz ilościowych narzędzi polityki pieniężnej, PBOC wykorzystuje również instrumenty strukturalne, aby zwiększyć wsparcie dla małych przedsiębiorstw, sektora rolnictwa i firm prywatnych.

Problemy z epidemią koronawirusa, przy restrykcyjnej politycy państwa wdrażającego strategię „zero Covid” nie pozwalają chińskiej gospodarce na odzyskanie potencjału. Na to nakłada się załamanie na rynku nieruchomości i nadmierne zadłużenie samorządów.

W tym roku PKB Chin ma zwiększyć się o zalewie 3,3 proc. co byłoby drugim najsłabszym wynikiem od lat 70. Ubiegłego wieku po załamaniu z roku 2020 wywołanego pandemią. Oczekuje się, że w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy, ale nadal kształtować się będzie poniżej progu 5 proc. jaki jest nieoficjalnym celem rządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane