Czytasz dzięki

Chiński PKB przyspieszył w 2017 r.

opublikowano: 18-01-2018, 08:42
aktualizacja: 18-01-2018, 08:44

Chińska gospodarka odnotowała w 2017 r. wzrost rzędu 6,9 proc. nie tylko przebijając prognozy ekonomistów, ale notując także pierwsze całoroczne przyspieszenie od 2010 r., donosi Bloomberg.

Mediana oczekiwań zakładała tymczasem dynamikę PKB na poziomie 6,8 proc. Rok wcześniej PKB wzrósł o 6,7 proc., co było najsłabszym wynikiem od 26 lat.

Chiny
Zobacz więcej

Chiny fot. REUTERS_Kim Kyung-Hoon_Forum

W samym czwartym kwartale 2017 r. gospodarka Państwa Środka rozwijała się w tempie 6,8 proc. w ujęciu rocznym, przy prognozie 6,7 proc.

Otoczenie makroekonomiczne, ze stosunkowo łagodną presją inflacyjną i dość przyzwoitym tempem wzrostu, jest bardzo korzystne dla dalszego rozwoju reform implementowanych przez chiński rząd - powiedział Raymond Yeung, główny ekonomista Chin w Australia & New Zealand Banking Group z Hongkongu.

Przed kilkoma dniami premier Li Keqiang informował, że ekspansja gospodarcza w 2017 r wynosiła około 6,9 proc., powołując się na lepszy niż oczekiwano eksport, dochody fiskalne, dochody gospodarstw domowych i zyski przedsiębiorstw. Konsumpcja, która obejmuje niektóre wydatki rządowe, staje się coraz silniejszym filarem gospodarki, odpowiadając za 58,8 proc. wzrostu w ubiegłym roku.

Oprócz danych o PKB w czwartek zaprezentowane zostały jeszcze odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. W pierwszym przypadku wzrosła ona w grudniu o 9,2 proc. w ujęciu rocznym i okazała się słabsza niż projekcja (10,2 proc.).

Z kolei produkcja przemysłowa nieznacznie przebiła oczekiwania rosnąc o 6,2 proc. (6,1 prognoza)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane