Chiński rząd zakazał jedzenia dzikich zwierząt

opublikowano: 24-02-2020, 22:00

Władze Państwa Środka wprowadziły całkowity zakaz handlu i konsumpcji dzikich zwierząt — taką decyzję podjął Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlament).

W Chinach wciąż popularna jest medycyna ludowa, w której wykorzystuje się m.in. kości tygrysów, woreczki żółciowe niedźwiedzi czy łuski łuskowców. Zdaniem naukowców koronawirus mógł przenieść się na człowieka poprzez dzikie zwierzęta. Epidemii, która — według danych na 24 lutego — pochłonęła już blisko 3 tys. ofiar.

Coraz częściej mówi się także o jej ogromnych skutkach dla gospodarki. W Chinach, gdzie mieści się znacząca część światowej produkcji dóbr, zamykane są sklepy i fabryki, również należące do globalnych marek. Prawo w Chinach chroniło tylko niektóre zagrożone wymarciem gatunki zwierząt. Tuż po wybuchu epidemii wprowadzono tymczasowy zakaz handlu dziką zwierzyną, ale międzynarodowe organizacje ekologów, które od lat domagają się rozszerzenia ochrony dzikiej fauny w tym kraju, naciskały na jego zaostrzenie.

Pierwsze przypadki koronawirusa odnotowano w grudniu w mieście Wuhan (prowincja Hubei), gdzie mieszka 11 mln osób. Do tej pory zarejestrowano 77,1 tys. zakażeń, głównie w Chinach. Pierwsze śmiertelne przypadki koronawirusa pojawiły się też w innych krajach, m.in. we Włoszech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane