Chińskie władze chcą ukarać Alibabę rekordową grzywną

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-03-2021, 08:17

Alibaba Holding Group, największa chińska firma e-commerce może zostać ukarana rekordową grzywną przez tamtejszy organ nadzoru antymonopolowego, informuje Reuters powołując się na artykuł zamieszczony przez Wall Street Journal.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Spółce za której potęgą stoi miliarder Jack Ma zarzuca się zachowania mające na celu wyeliminowanie konkurencji. Szacuje się, że ewentualna grzywna może przekroczyć kwotę 975 mln USD jaką w 2015 r. musiał zapłacić amerykański koncern Qualcomm w związku z podobnymi praktykami.

Dodatkowo chińscy regulatorze analizują kwestie związane z koniecznością zbycia przez giganta handlu elektronicznego niektórych aktywów niezwiązanych z główną działalnością w zakresie sprzedaży detalicznej online.

Jack Ma i jego imperium finansowe znalazły się pod lupą władz już pod koniec października 2020 r. po tym jak miliarder skrytykował chiński system regulacyjny. Najbardziej bolesnym efektem kontrataku ze strony władz było niedopuszczenie do debiutu giełdowego akcji Ant Group, finansowego ramienia Alibaby, po rekordowym IPO o wartości ponad 37 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane