Chiny: 1,95 bln papierosów sprzedano w 2005 roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2006, 07:04

1,95 bln sztuk papierosów sprzedano w 2005 roku w Chinach. Z tytułu podatków do budżetu wpłynęła równowartość 20 mld dolarów.

1,95 bln sztuk papierosów sprzedano w 2005 roku w Chinach. Z tytułu podatków do budżetu wpłynęła równowartość 20 mld dolarów.

    Nałóg palenia rozprzestrzenia się błyskawicznie; pod koniec zeszłego roku w Państwie Środka było 350 mln palaczy na 1,3 mld ludności kraju - podała w czwartek agencja prasowa Xinhua (Sinhua).

    Wynikające z nikotynizmu choroby zabijają rocznie milion osób. W ramach walki z szerzeniem się nałogu rząd nie będzie już zezwalał na budowę nowych zakładów tytoniowych. Zmniejszyła się również liczba dotychczasowych fabryk: ze 151 w 2000 roku -  do 44, które funkcjonowały pod koniec 2005 roku. Te, które pozostały, objęte zostaną ściślejszą kontrolą.

    W ostatnich 5 latach ograniczono także liczbę gatunków papierosów: z 494 do 325.

    W Chinach ma być niebawem całkowicie zabroniona reklama wyrobów tytoniowych oraz pojawić się ma o wiele więcej miejsc objętych zakazem palenia. Surowo karani będą przyłapani na gorącym uczynku właściciele sklepów, sklepików i budek, sprzedający papierosy nieletnim.

    Pekin potwierdził także, że podczas igrzysk olimpijskich nie będzie sponsorów z branży tytoniowej i alkoholowej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane