Chiny: Eksport tekstyliów kontra własny rynek dla towarów z USA

Polska Agencja Prasowa SA
03-06-2005, 07:37

Chiński minister handlu Bo Xilai (czyt. po si-laj) wskazał w piątek na powiązania między sprawą swobodnego eksportu tekstyliów z Chin do USA a otwarciem chińskiego rynku dla żywności ze Stanów Zjednoczonych.

Chiński minister handlu Bo Xilai (czyt. po si-laj) wskazał w piątek na powiązania między sprawą swobodnego eksportu tekstyliów z Chin do USA a otwarciem chińskiego rynku dla żywności ze Stanów Zjednoczonych.

    Minister, uczestniczący obecnie w konferencji w Korei Południowej, wypowiadał się w piątek w wywiadzie dla programu amerykańskiej telewizji PBS "Nightly Business Report". 

    Bo Xilai w piątek rano spotkał się na południowokoreańskiej wyspie Dzedzu, gdzie odbywa się konferencja ministerialna forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) z amerykańskim wysłannikiem ds. handlu Robertem Portmanem. Trwającą półtorej godziny rozmowę strony oceniły następnie jako "owocną". Nie ujawniono jednak szczegółów.

    Wcześniej Bo po raz kolejny oskarżał USA i Europę o pogwałcenie reguł Światowej Organizacji Handlu (WTO) poprzez nakładanie ograniczeń na chiński eksport tekstyliów. Kroki, podejmowane przez USA i UE określił jako "protekcjonistyczne".

    Portman z Dzedzu udaje się do Pekinu, gdzie wraz z przebywającym już w Chinach szefem resortu handlu USA, Carlosem Gutierrezem rozmawiać będą m.in. z wicepremier Wu Yi.

    Chiński eksport tekstyliów gwałtownie wzrósł od momentu zniesienia globalnych kwot na początku bieżącego roku, budząc niepokój Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej o przyszłość ich własnych producentów. Domagają się od Chin istotnego ograniczenia eksportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: Eksport tekstyliów kontra własny rynek dla towarów z USA