Czytasz dzięki

Chiny i USA zawarły porozumienie

KŁ, PAP
opublikowano: 13-12-2019, 16:31
aktualizacja: 13-12-2019, 18:05

Chiny i Stany Zjednoczone uzgodniły tekst umowy handlowej w fazie pierwszej, w której przewiduje się stopniowe znoszenie ceł na towary chińskie, powiedział wiceminister handlu Chin Wang Shouwen, informuje Bloomerg.

W ramach umowy Chiny zwiększą import z USA, powiedział Wang.

Prezydent USA Donald Trump, prezydent Chin Xi Jinping
Zobacz więcej

Prezydent USA Donald Trump, prezydent Chin Xi Jinping fot. Bloomberg

To pierwsza reakcja Chin na umowę podpisaną przez prezydenta USA Donalda Trumpa w czwartek, która zatrzyma podwyższenie taryf planowane na 15 grudnia i stanowi pierwszą fazę rozbrojenia w wojnie handlowej, która wstrząsnęła światową gospodarką.

Po raz pierwszy ogłoszona przez Trump 11 października, przejściowa umowa z Chinami to krótkoterminowe zwycięstwo polityczne prezydenta i pozwoli mu twierdzić, że jego taryfy przyniosły korzyści, choć grozi mu oskarżenie o odkładanie w czasie trudniejszych kwestii, takich jak chińskie subsydia przemysłowe.

Dla Pekinu obniżenie nawet części ceł nałożonych od zeszłego roku oznacza zwycięstwo prezydenta Xi Jinping, który również stoi w obliczu presji, by nie poddać się drugiej stronie.

W reakcji na doniesienia o postępach w rozmowach handlowych dolar umocnia się do euro, a ropa drożeje o ponad 1,28 proc. do 59,93 USD za baryłkę.

Trump: rozmowy o drugim etapie rozpoczną się natychmiast

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek, że USA i Chiny osiągnęły częściowe porozumienie handlowe, a rozmowy o jego drugim etapie rozpoczną się natychmiast. Waszyngton zawiesi taryfy na chińskie dobra eksportowe, które miały wejść w życie w niedzielę.

"Uzgodniliśmy bardzo obszerny Pierwszy Etap z Chinami. Zgodzili się (tj. strona chińska - PAP) na wiele zmian Strukturalnych i masowe zakupy Produktów Rolnych, Energii i Dóbr Przemysłowych, plus wiele więcej" - napisał Trump na Twitterze. Dodał, że USA zmniejszą nałożone już cła na chińskie towary.

Biuro specjalnego przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera potwierdziło te informacje w oświadczeniu, z którego wynika, że USA zachowają na razie 25-procentowe taryfy na import z Chin wart 250 mld dol. rocznie oraz obniżą do 7,5 proc. cła nałożone na inne chińskie dobra eksportowe warte 120 mld dol. rocznie.

Porozumienie nakłada na Pekin obowiązek wprowadzenia zmian do polityki ekonomicznej i handlowej w takich obszarach jak własność intelektualna, transfer technologii, rolnictwo, usługi finansowe, waluta i zagraniczna wymiana handlowa - głosi komunikat.

Media podały wcześniej, że USA i Chiny już w czwartek osiągnęły częściowe porozumienie handlowe. Reuters, powołując się na własne źródło, napisał, że Chiny zgodziły się na zakup amerykańskich produktów rolnych za 50 mld dol. w 2020 roku.

Podczas trwającego od blisko półtora roku konfliktu handlowo-gospodarczego USA i Chiny nałożyły już karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, PAP

Polecane