Chiny kupiły rekordowo dużo soi w Rosji

opublikowano: 17-05-2018, 15:50
aktualizacja: 17-05-2018, 15:56

Chiny zwiększyły prawie trzykrotnie ilość sprowadzanej z Rosji soi. To skutek sporu handlowego z USA.

Od rozpoczęcia w lipcu trwającego 12 miesięcy sezonu, do połowy maja, Rosja sprzedała Chinom ok. 850 tys. ton soi, wynika z danych rosyjskiego Rosselkhoznadzoru. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej i dużo więcej niż 340 tys. ton sprzedanych przez Rosję Chinom we wszystkich sezonach w przeszłości.

Soja
Zobacz więcej

Soja fot. Bloomberg

Import rosyjskiej soi przez Chiny to skutek działań podjętych w związku ze sporem handlowym toczonym z USA. Chiny anulowały kilka dostaw amerykańskiej soi w związku z zapowiedzią obłożenia cłami chińskiego importu w USA.

Dostawy soi z Rosji wzrosły znacząco, ale stanowią mniej niż 1 proc. z 97 mln ton soi, które Chiny chcą kupić na rynku międzynarodowym w tym roku.

Daniłł Chotko, analityk Instytutu Badań Rynku Rolnego w Moskwie nie spodziewa się zmiany wielkości upraw soi na dalekim wschodzie Rosji w kolejnym sezonie. Pozostaną zbliżone do 1,4 mln hektarów. Uważa jednak, że mogą wzrosnąć nawet o 20 proc. w kolejnych dwóch, trzech sezonach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Branża spożywcza / Chiny kupiły rekordowo dużo soi w Rosji