Chiny: Nadwyżka w handlu potroiła się, do ponad 100 mld dol.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-01-2006, 07:14

Chiny osiągnęły w ubiegłym roku w wymianie handlowej z resztą świata nadwyżkę w wysokości 101,88 mld dol, ponad trzykrotnie wyższą niż w roku 2004 - poinformowały w środę władze handlowe.

Chiny osiągnęły w ubiegłym roku w wymianie handlowej z resztą świata nadwyżkę w wysokości 101,88 mld dol, ponad trzykrotnie wyższą niż w roku 2004 - poinformowały w środę władze handlowe.

    Eksport chiński wzrósł w 2005 roku o 28,4 procent, do poziomu 762 mld dol., a import  wzrósł o 17,6 procent, do wysokość 660 mld dol. - podano w raporcie opublikowanym przez Generalny Zarząd Ceł.  Dane te są mniej więcej zgodne z oczekiwaniami, niemniej tak szybki wzrost nadwyżki eksportu nad importem zwiększy jeszcze zapewne presję zagranicy, a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych na Pekin, by złagodził ograniczenia kursowe w wymianie walut, dzięki którym waluta chińska juan  pozostaje niedowartościowana, co sztucznie obniża cenę wyrobów chińskich na innych rynkach, nakręcając chiński eksport.

    Prawie równocześnie rząd chiński opublikował najnowsze prognozy na temat rozwoju handlu i gospodarki, zapowiadajace wyraźne zwolnienie tempa wzrostu eksportu w roku bieżącym, m.in. w wyniku rosnących cen ropy naftowej.

    Opublikowany w środę w panstwowej gazecie giełdowej raport Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, głównej chińskiej agencji planowania, zapowiada na ten rok wzrost eksportu o ok. 15 procent, przy jednoczesnym wzroście importu o ok. 18 procent, co pozwoliłoby  utrzymać w ryzach nadwyżkę handlową.

    Silny wzrost eksportu był w ostatnich latach głównym czynnikiem powodującym rozgrzanie koniunktury i utrzymywanie się wysokiego tempa wzrostu PKB. Komisja ocenia, że w 2005 roku wzrost gospodarczy wyniósł 9,8 proc. i zapowiada na rok bieżący lekkie wyhamowanie tempa do 8,5 - 9 procent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: Nadwyżka w handlu potroiła się, do ponad 100 mld dol.