Czytasz dzięki

Chiny nie odnotowały dużego odpływu zagranicznego kapitału

  • PAP
opublikowano: 16-04-2020, 12:23

Mimo presji gospodarczej związanej z epidemią koronawirusa nie odnotowaliśmy odpływu zagranicznego kapitału z Chin na dużą skalę – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng na cotygodniowym briefingu prasowym.

Resort ogłosił w środę, że z powodu koronawirusa napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Chin zmniejszył się w pierwszym kwartale o 10,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Chiny, Sha Tou Jiao, Shenzhen
Zobacz więcej

Chiny, Sha Tou Jiao, Shenzhen fot. Bloomberg

Żadne państwo nie może arbitralnie zmienić globalnych łańcuchów dostaw – powiedział Gao, komentując doniesienia prasowe o wspieraniu przez rządy USA i Japonii firm przenoszących zakłady z Chin z powrotem do tych krajów.

„Obecnie globalizacja napotkała prąd przeciwny, ale ogólny trend się nie zmieni” - ocenił rzecznik, dodając, że wiele japońskich firm wyrażało skłonność do zwiększenia inwestycji w Chinach.

Agencja Bloomberga informowała w ubiegłym tygodniu, że rząd Japonii zamierza przeznaczyć równowartość ok. 2,2 mld dolarów na pomoc dla firm przenoszących produkcję z ChRL. Ma to być część ogłoszonego przez Tokio, opiewającego na ok. 990 mld USD planu wsparcia gospodarki w związku z negatywnymi konsekwencjami pandemii.

Tymczasem chińskie władze starają się wznowić pracę rodzimej gospodarki po tygodniach paraliżu spowodowanego środkami przeciwdziałania epidemii. Wprowadzone restrykcje znacznie ograniczyły działalność gospodarczą i transport towarów, wpływając również na życie codzienne mieszkańców.

Okres szczytowy epidemii w Chinach minął wiele tygodni temu, ale wirus rozprzestrzenił się od tamtej pory na całym świecie, paraliżując gospodarki wielu partnerów handlowych ChRL. Doprowadziło to do odwołania zamówień z chińskich fabryk, szczególnie z Europy i USA.

Gao oświadczył, że chińscy eksporterzy przenieśli część mocy wytwórczych na produkcję na rynek wewnętrzny. Napotykają jednak trudności związane ze zmianą kanałów dystrybucji, koniecznością przystosowania linii produkcyjnych i kreowania marki w kraju – dodał.

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane