Chiny nie wyślą przedstawiciela na pogrzeb papieża z powodów politycznych

Polska Agencja Prasowa SA
07-04-2005, 10:28

Chińskie władze poinformowały w czwartek, że nie wyślą swego przedstawiciela na pogrzeb papieża Jana Pawła II ze względu na to, że Watykan utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.

Chińskie władze poinformowały w czwartek, że nie wyślą swego przedstawiciela na pogrzeb papieża Jana Pawła II ze względu na to, że Watykan utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.

    Chiny uważają Tajwan za swą zbuntowaną prowincję i odmawiają oficjalnych kontaktów z rządami uznającymi Tajwan za suwerenne państwo.

    "W obecnych okolicznościach Chiny nie wyślą delegacji" - powiedział rzecznik MSZ Qin Gang.

    Krytycznie wyraził się o planach prezydenta Tajwanu Czen Szuej-biena, który ma wziąć udział w papieskim pogrzebie, i wyraził "głębokie niezadowolenia" z tego, że Włochy, które mają stosunki dyplomatyczne z Pekinem, przyznały wizę Czenowi.

    Chiny i Watykan nie utrzymują stosunków od lat 50. XX wieku. Oficjalne chińskie Stowarzyszenie Katolików nie uznaje zwierzchności papieża. Informacja o zgonie Jana Pawła II znalazła się jednak w chińskich mediach. W kościołach w Chinach odbywały się nabożeństwa żałobne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny nie wyślą przedstawiciela na pogrzeb papieża z powodów politycznych