Chiny o krok od użycia broni, na którą nie zdecydowały się po Lehmanie

Chiny dopuszczają możliwość zezwolenia bankom na emisję obligacji opartych na złych kredytach, donosi agencja Bloomberg.

China Construction Bank bada możliwości konwersji złych kredytów na papiery wartościowe, które następnie sprzedawane byłyby inwestorom, a podobny krok miałyby rozważać także inne główne chińskie banki komercyjne, informuje Bloomberg. Jeżeli takie rozwiązanie rzeczywiście zostałoby wprowadzone w życie, oznaczałoby to pierwsze emisje tego typu papierów w Państwie Środka od wprowadzonego po globalnym kryzysie finansowym zakazu, motywowanego ryzykiem związanym z tego typu papierami.

- Choć Chiny mają doświadczenie w tworzeniu rynku papierów opartych na aktywach, to jednak ich piętą achillesową jest pomiar ryzyka – zauważała w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Ann Rutledge, specjalistka w zakresie oceny produktów strukturyzowanych.

Mimo ryzyka związanego z instrumentami zabezpieczonymi złymi aktywami, chińskie władze znajdują się pod wzmożoną presją, by pozwolić na usunięcie za ich pomocą z bilansów banków złych długów. Wszystko dlatego, że za sprawą spadających zysków spółek, rosnącej liczby upadłości i zawirowań rynkowych złe długi w bilansach banków urosły do najwyższego poziomu od kryzysu finansowego, tłumaczy Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu