Chiny: wyższa inflacja cen produkcji, niższa cen detalicznych

opublikowano: 16-10-2017, 06:47
aktualizacja: 16-10-2017, 06:50

Ceny produkcji sprzedanej wzrosły we wrześniu w Chinach mocniej niż oczekiwano, dzięki utrzymaniu się popytu krajowego i dalszemu ograniczaniu nadmiernych mocy gospodarki przez rząd.

Ceny produkcji sprzedanej wzrosły we wrześniu o 6,9 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano 6,4 proc. W sierpniu rosły o 6,3 proc. Subindeks dynamiki cen produkcji w branży przetwórczej pokazał wzrost o 7,3 proc., największy od 9 lat.

Ceny detaliczne wzrosły we wrześniu o 1,6 proc. w ujęciu rocznym. W poprzednim odczycie było to 1,8 proc. W ujęciu bazowym ceny detaliczne wzrosły o 2,3 proc., najmocniej od 2011 roku.

- Gospodarka ma obecnie całkiem dużą dynamikę, polityka monetarna pozostaje luźna przed 19. Kongresem Partii, a oczyszczania środowiska spowodowało zmniejszenie dostaw surowców – skomentował Shen Jianguang, ekonomista Mizuho Securities Asia w Hongkongu. – Ale to nie do utrzymania przez dłuższy czas. Delewaryzowanie przesunie się wyżej w planach po kongresie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Chiny: wyższa inflacja cen produkcji, niższa cen detalicznych