Chiny zbadają sprawę importu taniej stali

opublikowano: 23-07-2018, 09:08

Chiny wszczęły dochodzenie antydumpingowe dotyczące importu stali nierdzewnej o wartości 1,3 mld USD, obejmujące produktów m.in. pochodzących z działalności zagranicznej prywatnej chińskiej huty, donosi Reuters. Sprawa wynikła po skargach, że napływ taniej stali szkodzi lokalnemu przemysłowi.

Ministerstwo Handlu poinformowało w poniedziałek, że śledztwo będzie dotyczyć importu blachy i blachy nierdzewnej ze stali pochodzącej z Unii Europejskiej, Japonii, Korei Południowej i Indonezji, których import wzrósł w zeszłym roku prawie trzykrotnie.

Huta
Zobacz więcej

Huta fot. Bloomberg

Decyzja o rozpoczęciu badania nastąpiła po złożeniu skargi przez Shanxi Taigang Stainless Steel, którą wsparły cztery inne państwowe fabryki, w tym oddziału firmy Baosteel.

Chiny produkują i konsumują około połowę światowej stali nierdzewnej, która służy do ochrony przed korozją w budynkach, transporcie i pakowaniu.

Skarga dotyczy ośmiu zagranicznych producentów, ale także kilku chińskich firm, w tym indonezyjski oddział jednego z największych na świecie producentów, Tsingshan Stainless Steel i 19 handlowców, którzy importują produkt.

Niektóre prywatne chińskie firmy otworzyły lub zaczęły budować fabryki w Indonezji w ostatnich latach, wykorzystując ogromne zasoby niklu i niższe koszty produkcji.

Znacząca część nowej produkcji została tymczasem sprzedana w Chinach, oceniają analitycy.

Prawie dwie trzecie chińskiego importu stali pochodziło z Indonezji w ubiegłym roku wobec zaledwie  5 proc. w 2016 r.  i braku importu w 2015 r., napisano w złożonej skardze. W pierwszym kwartale 2018 r. udział też wzrósł już do 86 proc.

Ceny importowane produktów ze stali nierdzewnej spadły w 2017 r. o 23 proc., do 1867 USD za tonę z 2436 USD rok wcześniej.

Jeśli pozwolimy, aby te produkty nadal wchodziły na chiński rynek z niskimi cenami i zdobywały większy udział w rynku, sprzedaż chińskich produktów krajowych będzie nadal spadać – twierdzą skarżący.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy