Chiny zostały największym partnerem handlowym Unii Europejskiej

Tadeusz Stasiuk, BBC
opublikowano: 17-02-2021, 08:05

Chiny zdetronizowały w 2020 r. Stany Zjednoczone stając się największym partnerem handlowym Unii Europejskiej. Wśród głównych przyczyn wymienia się wybuch pandemii, która zakłóciła dotychczasowy handel oraz szybsze wyjście z kryzysu pandemicznego chińskiej gospodarki.

Adobe Stock

Jak donosi serwis BBC, w minionym roku wartość wymiany handlowej UE z Chinami osiągnęła poziom 709 mld USD podczas gdy wartość importu i eksportu do USA wyniosła „zaledwie” 671 mld USD, spadając z poziomu 746 mld USD rok wcześniej.

Według oficjalnych danych Eurostatu, import chińskich produktów do UE zwiększył się w 2020 r. o 5,5 proc. zaś eksport o 2,2 proc. Odczyt pokrył się w dużej mierze z zaprezentowanymi jeszcze w styczniu chińskimi danymi, które wskazywały na 5,3 proc. wzrost dostaw do Unii i wartość handlu na poziomie 696,4 mld USD.

Tymczasem wymiana handlowa UE ze Stanami Zjednoczonymi odnotowała znaczny spadek zarówno importu (-13,2 proc.), jak i eksportu (-8,2 proc.).

Eksperci podkreślają, że wybuch pandemii wzmocnił uzależnienie europejskiej gospodarki od dostaw i łańcuchów logistycznych z Chin, co podkreśla m.in. wzrost deficytu handlu z Państwem Środka do 219 mld USD z 199 mld w roku 2019. Ich zdaniem, w bieżącym roku sytuacja może się nieco zmienić w uwagi na oczekiwanie odreagowanie w całej światowej gospodarce. Firma badawcza IHS Markit prognozuje, że realna wartość światowego handlu wzrośnie o 7,6 proc. po szacowanym spadku o 13,5 proc. w 2020 r. i osiągnie poziom 16,4 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane