Ciesiołkiewicz: W sobotę premier ogłosi decyzję ws akcyzy paliwowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-11-2005, 10:46

Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz poinformował w piątek PAP, że decyzję w sprawie akcyzy na paliwa premier Kazimierz Marcinkiewicz ogłosi w sobotę podczas konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz poinformował w piątek PAP, że decyzję w sprawie akcyzy na paliwa premier Kazimierz Marcinkiewicz ogłosi w sobotę podczas konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim.

    W czwartek o marżach paliwowych ministrowie finansów i skarbu - Teresa Lubińska i Andrzej Mikosz - rozmawiali z prezesami dwóch największych koncernów paliwowych w Polsce - PKN Orlen i Grupy Lotos. Jednocześnie w Sejmie odbywała się dyskusja na temat ochrony konsumentów przed niekontrolowanym wzrostem cen paliw. Posłowie krytykowali to, że na wrześniowej obniżce akcyzy skorzystały głównie rafinerie.   

    Poprzedni minister finansów Mirosław Gronicki obniżył we wrześniu akcyzę na benzynę o 25 gr na litrze, aby złagodzić skutki wzrostu cen na światowych rynkach. Obniżka miała obowiązywać do końca tego roku. PiS zapowiadał w czasie kampanii wyborczej, że obniżka zostanie utrzymana. Jednak minister finansów powiedziała wubiegłym tygodniu PAP, że rozważany jest powrót do poprzedniej stawki.

  Lubińska poinformowała w czwartek, że decyzja w sprawie akcyzy na benzynę zostanie podjęta w piątek lub w poniedziałek, po powrocie do premiera z podróży do Brukseli i Londynu. "Nie jest jeszcze przesądzona skala akcyzy. Być może uda się wstrzymać jej podniesienie przez jakiś czas" - powiedziała. W jej opinii, poprzednia stawka powinna powrócić, "ale wiem, że premier ma inne zdanie w tej sprawie" - zaznaczyła.

    Polska Izba Paliw Płynnych przestrzega, że przywrócenie poprzedniej stawki spowoduje, że detaliczne ceny benzyny wzrosną o 20 groszy na litrze.

    Jak powiedział Mikosz, istnieje pole do dyskusji w sprawie ustalania marży detalicznej na paliwa. Zapewnił jednak, że "nie będzie ręcznego sterowania marżami w rafineriach i innych podmiotach".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane