Cimoszewicz nie wyklucza kompromisu opartego na podwójnej większości

25-03-2004, 13:38

PAP: Minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz po raz pierwszy nie wykluczył w czwartek w Brukseli kompromisu w sprawie nowego systemu podejmowania decyzji przez Radę Unii Europejskiej opartego na podwójnej większości - państw i obywateli UE.

"Nie wykluczamy możliwości osiągnięcia kompromisu opartego na podwójnej większości. Jednak ten rodzaj prostego stwierdzenia może być mylący, ponieważ wiele będzie zależało od szczegółów takiego kompromisu" - oświadczył Cimoszewicz po spotkaniu przywódców krajów Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu, poprzedzającym szczyt UE w Brukseli.

Tym samym, jak sam powiedział, "inaczej rozłożył akcenty" niż premier Belgii Guy Verhofstadt. Kilka minut wcześniej szef rządu belgijskiego powiedział na tej samej konferencji prasowej, że wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, iż "można znaleźć rozwiązanie na podstawie podwójnej większości", choć przyznał, że "potrzebna jest jeszcze dalsza dyskusja" na ten temat.

Przez podwójną większość określa się w żargonie unijnym system podejmowania decyzji w Radzie UE zaproponowany w zeszłym roku przez Konwent Europejski w projekcie przyszłej unijnej konstytucji. Konwent - zgromadzenie przedstawicieli rządów i parlamentów - sugerował, żeby w 2009 r. zastąpić tym nowym systemem broniony dotychczas przez Polskę system nicejski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Cimoszewicz nie wyklucza kompromisu opartego na podwójnej większości