Citi Handlowy dostrzegł firmowe megatrendy

opublikowano: 06-11-2020, 16:04

Konsolidacja branż i pozyskiwanie tańszego finansowania na rynku kapitałowym to nowe możliwości, jakie przyniesie biznesowi odbicie gospodarcze w przyszłym roku.

Citi Handlowy, który specjalizuje się w obsłudze klientów instytucjonalnych, przewiduje, że w przyszłym roku polska gospodarka powróci na ścieżkę wzrostu — według analityków banku przyszłoroczne PKB wyniesie 3,7 proc. Bank zaobserwował też trzy megatrendy w zakresie transformacji strategii rozwoju rodzimych firm, na które zamierza biznesowo odpowiedzieć: fuzje i przejęcia, restrukturyzacja zadłużenia w kierunku zróżnicowania źródeł finansowania, dynamiczny rozwój platform online’owych pod kątem dystrybucji.

BANK DLA FIRM
BANK DLA FIRM
Niższa aktywność klientów, będąca następstwem pandemii i rekordowo niskie stopy procentowe, wpłynęły na spadek przychodów bankowości detalicznej Citi Hndlowego, którym kieruje Sławomir Sikora. Prezes liczy na biznes.
Piotr Guzik / Forum

Jedna czwarta z 900 dyrektorów finansowanych ankietowanych przez PwC uważa, że transakcje przejęć są szansą na odbudowę lub wzrost przychodów spółek. Citi Handlowy, na czele którego stoi Sławomir Sikora, poczynił taką ekspertyzę w odniesieniu do naszego rynku. Uważa on, że silniejsi gracze i fundusze private equity, zarówno ze świata, jak i z Polski, chcą konsolidować tutejsze branże w celu wzmocnienia zarządów, optymalizacji kosztów i przyspieszenia transformacji cyfrowej, która w dobie pandemii okazuje się nieoceniona. Ponadto twierdzi, że po raz pierwszy na tak dużą skalę rynek pozwala polskim firmom o ratingu nieinwestycyjnym zasilić się na światowym rynku kapitałowym.

— Większość firm na polskim rynku nie ma ratingu inwestycyjnego, stąd przewaga kredytu bankowego w finansowaniu się biznesu. To się jednak zmienia i uważam, że jesteśmy najlepiej przygotowani do tego, aby takie firmy wprowadzić na międzynarodowy rynek kapitałowy — mówi Sławomir Sikora, prezes Citi Handlowego, który stanowi integralną część globalnej grupy Citi.

W ostatnim czasie Citi Handlowy m.in. pośredniczył w organizacji kredytu konsorcjalnego dla dużej spółki z branży paliwowej, finansowania dla jednego z liderów rynku opakowań oraz brał udział w największej transakcji IPO ostatniej dekady na polskiej giełdzie – debiucie Allegro.

Sławomir Sikora uważa, że bankowość instytucjonalna jest odporniejsza na bieżący kryzys niż detaliczna. Pytany o przyszłość tutejszego sektora bankowego, odpowiada, że trudno przewidzieć, czy będzie się konsolidował ze względu na kłopoty kapitałowe.

— Po 9 miesiącach tego roku widzimy, że 20 banków odnotowało stratę. Decyzja dotyczą cięcia stóp procentowych mocno uderza w te instytucje, które nie mają możliwości zwiększania przychodów poza odsetkowymi. W szczególności mam na myśli banki spółdzielcze i mniejsze komercyjne. Największe banki radzą sobie całkiem nieźle. Oczywiście wynik finansowy gwałtownie spadł przez zmianę warunków. Sektor potrzebuje jednak czasu na zmianę struktury przychodów z odsetkowego na prowizyjne, co będzie postępowało — mówi Sławomir Sikora.

Dodaje, że banki teraz tworzą rezerwy covidowe, rosną im też obciążenia na ryzyko prawne (m.in. frankowe). Niepokoi go też działalność regulacyjna w naszym kraju.

230,3 mln zł Tyle zarobił Citi Handlowy od stycznia do września 2020 r. To 25 proc. mniej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane