Citi podwyższył prognozę wygranej Trumpa

Na 50 dni przed wyborami analitycy Citi podwyższyli prognozę zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA kandydata Republikanów, Donalda Trumpa.

- Obniżamy prawdopodobieństwo wygranej Hillary Clinton do 60 procent z 65 procent, z prawdopodobieństwem 40 proc. wygranej Trumpa – napisał globalny zespół politycznych analityków Citi, na czele którego stoi Tina Fordham. – Hillary Clinton wciąż  ma matematycznie dużo bardziej prostszą ścieżkę do zwycięstwa w głosowaniu elektorów, ale może ucierpieć na skutek „luki entuzjazmu”, która wpłynie na poziom wsparcia podczas głosowania 8 listopada, kiedy wyborcy Trumpa prawdopodobnie będą zdecydowanie bardziej chętni do oddania głosu – dodał.

Z ostatniego sondażu CBS/NYT wynika, że przewaga Clinton nad Trumpem wynosi tylko 2 pkt procentowe. Niedawne badanie Washington Post-ABC News pokazało, że 93 proc. zarejestrowanych wyborców Trumpa deklaruje, że z pewnością będą głosować. W przypadku wyborców Clinton taką gotowość zgłosiło 80 proc.

Steven Englander, szef globalnej strategii walut G-10 w  Citi powiedział, że dojdzie do „wyprzedaży” jeśli Trump wygra wybory prezydenckie. Przyznał jednak również, że 2017 rok może okazać się lepszym rokiem dla inwestorów.

- W 2017 roku pytaniem może być, czy Trump zrobi to co Reagan i będzie naciskał na cięcie podatków i rozwój gospodarki USA? Czy też uderzy w handel, co może być moim zdaniem bardzo trudne dla rynków w dłuższym okresie czasu – powiedział Englander.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Citi podwyższył prognozę wygranej Trumpa