Citigroup płaci 11,5 mln USD za błędne rekomendacje

opublikowano: 29-12-2017, 07:40
aktualizacja: 29-12-2017, 07:41

Citigroup zapłaci w USA karę za to, że jego dom maklerski naraził klientów na straty rekomendując kupno zamiast sprzedaży akcji setek spółek przez okres niemal pięciu lat.

Amerykański Urząd Regulacji Branży Finansowej (FINRA) ogłosił, że Citigroup Global Markets Inc. publikował rekomendację „kupuj” zamiast „sprzedaj” aż 38 proc. spółek, którymi zajmowali się jego analitycy w okresie od lutego 2011 roku do grudnia 2015 roku. Przyczyną był błąd w elektronicznym systemie dostarczania danych, uznał regulator wskazując, że Citigroup nie usunął go pomimo wielu sygnałów wskazujących na problem. Bank nie przeprowadził także dostatecznych testów zapewniających właściwe działanie systemu.

Citigroup poszedł na ugodę z FINRA, co oznacza iż nie musi przyznawać się do winy. Zobowiązał się do zapłaty 5,5 mln USD kary i zwrócenia 6 mln USD klientom detalicznym, których naraził na straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane