Clinton (16): Arendarski - potrzeba aktywnego przywództwa USA

Łukasz Świerżewski
17-05-2001, 16:31

Największym zagrożeniem jest występowanie częstych międzynarodowych kryzysów finansowych i nierówny podział korzyści, wypracowywanych przez gospodarkę światową - uważa Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Jednym z największych problemów, które niesie globalizacja, jest nierówny podział wypracowywanych dóbr.

- Już teraz 400 najbogatszych Amerykanów dysponuje zasobami porównywalnymi z PKB Chin. Bill Gates dysponuje podobnym potencjałem finansowym, co 40 mln Polska - twierdzi Andrzej Arendarski

Dysproporcje mają jednak miejsce nie tylko w skali międzynarodowej.

- Linia podziału między tym, co globalne, a tym, co regionalne, przebiega wewnątrz krajów - uważa szef KIG.

Wykształcone i dynamiczne elity nawet biednych krajów korzystają już z globalizacji, podczas gdy na lokalnym podwórku nawet bogatej Europy narastają obawy.

Tymczasem jednym z wyznaczników efektywności państw jest ich zdolność do wykorzystania zasobów. Za izolację płaci się wysoką cenę.

Kolejnym problemem, który niesie przepływ kapitałów jest ogólnoświatowy wpływ wybuchających co jakiś czas regionalnych kryzysów finansowych,

Aby te negatywne efekty globalizacji nie urosły do katastrofalnych rozmiarów i nie spowodowały masowej opozycji wobec tego procesu, konieczne jest nadanie ram postępowi umiędzynarodowienia.

- Potrzebne jest zatem odpowiedzialne przywództwo w skali świata. Taką rolę mogą odegrać tylko Stany Zjednoczone - twierdzi Andrzej Arendarski.

Pod ich skrzydłami powinien powstać nowy międzynarodowy new deal. Państwa musza wspólnie zastanowić się, jak korzystać z tego procesu i uniknąć związanych z nim zagrożeń.

Łukasz Świerżewski, l.swierzewski@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Clinton (16): Arendarski - potrzeba aktywnego przywództwa USA