CloudFerro ma kosmiczny kontrakt

ANB
opublikowano: 22-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka jest w gronie firm pracujących nad usługami platformy danych z obserwacji Ziemi — Copernicus Data Space Ecosystem tworzonej przez ESA i KE. Jej finansowy udział wynosi 50 mln EUR.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • jaki jest udział polskiej spółki w tworzeniu Copernicusa, największego europejskiego systemu pozyskiwania i gromadzenia danych z obserwacji Ziemi
  • z jakimi europejskimi firmami będzie współpracować przy projekcie wartym 150 mln EUR
  • jak będzie działać Copernicus Data Space Ecosystem

CloudFerro, polski dostawca usług chmurowych, mocno aktywny w sektorze kosmicznym, poinformował o podpisanym jeszcze pod koniec ubiegłego roku kontrakcie. W jego ramach będzie pracował nad usługami udostępnianymi w największej otwartej europejskiej platformie danych obserwacji Ziemi, jaka powstaje w Europie — Copernicus Data Space Ecosystem. To projekt zainicjowany i nadzorowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (European Space Agency — ESA) i Komisję Europejską.

Obserwacja Ziemi:
Obserwacja Ziemi:
Dane z obserwacji naszego globu mają coraz większe zastosowanie. Unia Europejska inwestuje więc w nowe systemy ich gromadzenia i przetwarzania. W ich budowie uczestniczą także spółki z Polski.
fot. Vadimsadovski - stock.adobe.com

Spółka CloudFerro dołączyła do konsorcjum składającego się z europejskich partnerów technologicznych: T-Systems (lider konsorcjum), Sinergise, VITO, Niemiecka Agencja Kosmiczna DLR, ACRI-ST i RHEA. W tym układzie T-Systems i CloudFerro odpowiadają za infrastrukturę chmurową, w tym jej bezpieczeństwo, i platformę dostępu do danych, Sinergise i VITO m.in. za dostawę narzędzi do wyszukiwania i przetwarzania danych, a pozostali partnerzy m.in. za przetwarzanie danych na żądanie. Wartość całego kontraktu, rozpisanego na sześć lat (z opcją przedłużenia do 10), wynosi 150 mln EUR. Pula, jaka przypada jedynej w tym gronie firmie z Polski, to 50 mln EUR.

— Jesteśmy dumni z tego, że odgrywamy kluczową rolę w unikatowej europejskiej inicjatywie. Do nowego systemu wnosimy zarówno nasze kompetencje i doświadczenie, jak też zasoby przechowywania czy przetwarzania danych we własnej chmurze — mówi PB Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.

Z przekazanych przez spółkę informacji wynika, że europejska platforma ma być w pełni funkcjonalna w lipcu 2023 r. Przedstawiciele CloudFerro wyjaśniają, że w ramach programu Copernicus „ESA na zlecenie Unii Europejskiej wysłała na orbitę i utrzymuje w działaniu konstelację satelitów obserwacyjnych Ziemi, obejmującą satelity do obserwacji optycznych, radarowych, meteorologicznych czy spektrograficznych. W ten sposób Copernicus dostarcza jedno z największych na świecie otwartych repozytoriów zobrazowań satelitarnych”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane