CNN: złoża surowców w Afganistanie szansą dla Chin

PAP
opublikowano: 19-08-2021, 16:17

Zwycięstwo talibów w Afganistanie przypomniało ekspertom, że kraj ten mógłby się wzbogacić na posiadanych wielkich złożach surowców, minerałów i metali ziem rzadkich. Teraz pozostaną raczej niewykorzystane, a być może zainwestują w nie Chiny - podaje w czwartek CNN.

Flaga Afganistanu
Flaga Afganistanu
Fot. Victor J. Blue/Bloomberg

Gdyby w Afganistanie zapanował pokój oraz właściwy klimat dla inwestycji i rozwinięty został przemysł wydobywczy, kraj ten "mógłby stać się jednym z najbogatszych w regionie w ciągu dekady" - informuje CNN, cytując ustalenia amerykańskich służb geologicznych.

W 2010 roku amerykańska armia i geolodzy uznali, że wartość zasobów surowcowych Afganistanu sięga blisko 1 bln dolarów.

W kraju znajdują się wielkie złoża żelaza, miedzi, złota, metali ziem rzadkich, a przede wszystkim litu, który jest ważnym, ale rzadkim pierwiastkiem wykorzystywanym do produkcji ładowanych baterii oraz w innych technologiach.

Nawet przed opanowaniem kraju przez talibów brak stabilności i bezpieczeństwa oraz silne susze uniemożliwiały wydobycie minerałów, wymagające ponadto bardzo dużych inwestycji.

Po opanowaniu kraju przez talibów sytuacja w Afganistanie tym bardziej zniechęci inwestorów, ale być może mimo chaosu wydobyciem tych złóż zainteresują się Indie, Pakistan, a przede wszystkim Chiny - prognozuje CNN.

Popyt na lit, kobalt i metale ziem rzadkich jest ogromny i szybko rośnie, np. ze względu na ich wykorzystanie w produkcji aut elektrycznych, turbin wiatrowych i instalacji elektrycznych.

Obecnie 75 proc. światowego zapotrzebowania na lit, kobalt i metale ziem rzadkich pokrywają trzy kraje - Chiny, Demokratyczna Republika Konga i Australia.

W Afganistanie eksploatowane są w pewnym stopniu złoża złota, miedzi i żelaza, ale wydobywanie litu i metali ziem rzadkich wymaga znaczenie większych nakładów finansowych oraz technologicznego know-how. Od wykrycia złóż do rozpoczęcia ich eksploatacji mija średnio 16 lat.

Wycofanie się USA z Afganistanu może być okazją dla Chin, by zainwestować w wydobywanie w tym kraju cennych surowców, zwłaszcza że miałoby to dla Pekinu znaczenie nie tylko gospodarcze, ale i geopolityczne - ocenia CNN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane