Co pomoże e-sklepom zwiększyć zysk

opublikowano: 06-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Omnichannel jest już standardem. Marki powinny włączyć do strategii aplikacje mobilne zapewniające oczekiwane przez klientów spersonalizowane doświadczenia zakupowe.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Co pomoże sklepom internetowym zwiększyć sprzedaż?
  • Jakie zalety mają aplikacje mobilne?
  • W której grupie wiekowej konsumentów zakupy za pośrednictwem aplikacji mobilnych są najpopularniejsze?

Sytuacja w e-commerce ciągle się zmienia – sprzedaż internetowa, gwałtownie rosnąca w czasie pandemii, obecnie przyhamowała. Na spowolnienie wyników e-sklepów wpływ ma przede wszystkim galopująca inflacja, podwyżki cen i niepewne jutro, co przekłada się na to, że klienci są coraz ostrożniejsi w wydawaniu pieniędzy.

Jak mówią eksperci, firmy z branży e-commerce powinny skupić się na oczekiwaniach konsumentów względem dokonywanych zakupów. Jak pokazuje rosnący ruch w aplikacjach mobilnych i zwiększająca się liczba zamówień dokonywanych za ich pośrednictwem - klienci chcą nabywać produkty właśnie w taki sposób.

– Kiedy weźmiemy pod uwagę cztery podstawowe czynności, jakie możemy wykonać na smartfonie, tj. korzystanie z aplikacji mobilnych, dzwonienie, wysyłanie wiadomości SMS/MMS i przeglądanie stron internetowych, okazuje się, że aż 75 proc. czasu pochłaniają aplikacje. Również analiza czasu, jaki użytkownicy spędzają na przeglądaniu stron i aplikacji z kategorii zakupy online w podziale na różne platformy i kanały, wskazuje, że najwięcej przypada na aplikacje mobilne. Branżowa handlowa musi wziąć to pod uwagę – podkreśla Tomasz Kąkol z firmy Spicy Mobile.

65 proc. klientów kupuje za pośrednictwem telefonu – wynika z badania przeprowadzonego dla Spicy Mobile. Ponad połowa korzysta w tym celu z aplikacji mobilnych. Największą popularnością cieszą się one wśród konsumentów w wieku 25-34 lata. W tej grupie wiekowej jedynie co piąty klient nie kupił dotąd niczego przez telefon, co tylko potwierdza popularność tego typu rozwiązań wśród młodego pokolenia.

Poznaj program konferencji “Customer Relations Forum”, 29-20 marca 2023, online >>

– Badania pokazują, że w przypadku użytkowników urządzeń mobilnych handel przenosi się ze stron mobilnych do aplikacji. Aż co piąty badany twierdzi, że kupuje wyłącznie w aplikacjach mobilnych, dla porównania do zakupów wyłącznie na stronach mobilnych przyznaje się tylko 9 proc. badanych – wylicza Tomasz Kąkol.

Klienci dbają o swój czas i wygodę. Nic dziwnego, że zakupy przez aplikacje w telefonie cieszą się wśród nich tak dużą popularnością – w końcu wielu ma przy sobie telefon przez większą część dnia. Dodatkowym atutem aplikacji jest ich płynność, możliwość personalizacji treści, a także przesyłania komunikatów z istotnymi informacjami.

Aby aplikacja mobilna była skuteczna i przekładała się na większy dochód, warto włączyć ją w strategię omnichannel.

– Ponieważ inflacja sprzyja szukaniu tańszych produktów i eksperymentowaniu z nowymi markami, sprzedawcy powinni skupić się na działaniach, które zmniejszą ryzyko utraty klientów, a aplikacje mobilne mogą im w tym pomóc. To dzięki nim firmy mają dostęp do unikalnych danych o użytkownikach, które warto wykorzystać do wywoływania intencji zakupowych, w kampaniach drive-to-store lub do personalizacji doświadczeń zakupowych – podsumowuje ekspert Spicy Mobile.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane