Podwójne sito po aferze w NCBR. Kolejnym firmom cofnięto finansowanie

opublikowano: 16-05-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wśród 25 projektów, które zdaniem ministerstwa wymagały wydłużonej kontroli, aż 12 nie zasługuje na granty, wcześniej przyznane im przez NCBR.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • projekty których firm zostały negatywnie zweryfikowane przez ministerstwo
  • czy jest wśród nich Postquant, z powodu którego wszczęto kontrolę
  • jak resort uzasadnienia decyzję o odrzuceniu tych projektów
  • co zamierzają dalej robić firmy, które wypadły z Szybkiej Ścieżki.

Właśnie zakończyła się przedłużona kontrola 25 wniosków o dofinansowanie z prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) programu Szybka Ścieżka - Innowacje Cyfrowe. Chodzi o te projekty, które – w opinii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) – wymagały wnikliwszego sprawdzenia. Większość z prawie 120 wniosków, którym NCBR przyznał pod koniec zeszłego roku granty w ramach tego programu, udało się resortowym ekspertom sprawdzić między 1 marca, a 28 kwietnia tego roku. W 85 przypadkach uznali oni, że wszystko jest w porządku i dofinansowanie może być wypłacone, ale w pięciu stwierdzili „nieprawidłowości, które uniemożliwiają finansowanie z funduszy europejskich” (dwóch wnioskodawców jeszcze przed kontrolą zrezygnowało z ubiegania się o pieniądze z NCBR i wobec ich projektów resort nie sformułował żadnych zaleceń).

Tym razem okazało się, że negatywnie zweryfikowano znacznie większą grupę podmiotów. Resortowi kontrolerzy doszli do wniosku, że pieniądze z NCBR nie należą się prawie połowie ze sprawdzonych do połowy maja beneficjentów. Jakie konkretnie nieprawidłowości we wnioskach tych 12 podmiotów sprawiły, że aż nie będę one mogły otrzymać przyznanych już przecież grantów? Tego dokładnie nie wiadomo. MFPR na tak zadane pytanie odpowiedział nam tylko ”ponowna weryfikacja wykazała, że projekty te nie spełniają kryteriów oceny lub naruszone zostały postanowienia Regulaminu Konkursu”.

Odsiew:
Odsiew:
Kierowane przez Grzegorza Pudę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dokonało selekcji projektów, którym NCBR przyznało miliony dofinansowania. W 15 proc. przypadków uznało, że te pieniądze się nie należą.
materiały prasowe

W wyniku ministerialnej kontroli okazało się, że dofinansowanie należy się tylko 98 projektom, w których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Natomiast aż 17, czyli prawie 15 proc. wszystkich, którym NCBR przyznał w 2022 r. granty z programu Szybka Ścieżka, tych pieniędzy zdaniem MFPR nie powinno dostać.

W tym gronie jest m.in. firma Chime Networks, której projekt miał być dofinansowany kwotą 123 mln zł (najwyższy grant w ramach Szybkiej Ścieżki). O tym, że nie otrzyma pieniędzy, jej prezes Piotr Maziewski dowiedział się pod koniec kwietnia.

Warunków konkursu – jak wynika z uaktualnionej właśnie przez NCBR listy beneficjentów – nie spełnił także projekt „Rozwiązanie IOT do śledzenia towarów w łańcuchu dostaw i monitorowania parametrów ich transportu”, jakie zgłosiło przedsiębiorstwo Postquant. W tym przypadku konieczna była wydłużona, trwająca do połowy maja kontrola. A przypomnijmy, że Postquant miał otrzymać drugie pod względem wysokości w ramach Szybkiej Ścieżki dofinansowanie – prawie 55 mln zł.

Chime Networksi i Postquant to dwa podmioty, które - jak w lutym ujawnili posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba - miały być personalnie powiązane ze współrządzącą i nadzorującą NCBR Partią Republikańską Adama Bielana. To właśnie po upublicznieniu tych informacji MFPR zdecydowało się na badanie wszystkich projektów firm-beneficjentów programu Szybka Ścieżka.

Z listy beneficjentów NCBR skreślił – pod koniec kwietnia lub teraz - także projekty m.in. firm: Netrix (wcześniej instytucja przyznała jej prawie 9,3 mln zł dofinansowania), Good Safe (5,5 mln zł), Mondi Simet (3,2 mln zł), Vivid Games (prawie 3,9 mln zł), Deeptale.ai (4,2 mln zł), LDE Polska (ponad 7,5 mln zł), NeuroSYS (3,3 mln zł), Aptiv Services Poland (6,7 mln zł), TIZ Implements (7,75 mln zł) oraz Esports LAB (5,6 mln zł). Przedstawiciele części z tych podmiotów, z przedstawicielami których rozmawialiśmy, są już po konsultacjach ze swoimi prawnikami i czekają na uzasadnienie decyzji o odebraniu im przyznanych już grantów, by podjąć kroki prawne wobec NCBR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane