Co zrobi EBC?

dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB
opublikowano: 11-03-2021, 09:27

Środa na rynkach przyniosła kontynuację dobrych nastrojów. Po nieco niższej inflacji z USA rentowności dalej spadały, a w rezultacie widzieliśmy osłabienie dolara, mocne odbicie cen złota oraz kolejne rekordy na giełdach. W czwartek decyzja EBC.

Ocenę ścieżki inflacji w USA będzie można na poważnie zacząć dopiero po danych za kwiecień. W środę poznaliśmy dane za luty, które okazały się zgodne na poziomie inflacji ogółem (1,7% r/r) i minimalnie niższe na poziomie inflacji bazowej (1,3%). Rynek przyjął je z niezwykłą euforią, ale tak to jest jeśli traderzy koncentrują się na wybranym raporcie. Nie ma w nim jednak nic szczególnie przełomowego.

Faktycznie, miesięczna zmiana inflacji bazowej (0,35%) jest w dolnym przedziale typowych zmian za luty. Wynika to jednak ze spadku cen usług hotelarskich i biletów lotniczych, co może wydawać się nieco zaskakujące. Najprawdopodobniej branża turystyczna chciała w ten sposób zachęcić ludzi do korzystania ze swoich usług na wczesnym etapie otwierania gospodarki i raczej nie należy spodziewać się utrzymania tego fenomenu (mówiąc wprost, gdy większość będzie gotowa już wyjechać, branża z pewnością postara się odrobić straty). Kluczowe będzie to, co stanie się z inflacją po pełniejszym otwarciu gospodarki oraz wysłaniu czeków, a należy pamiętać, że tylko z tytułu efektu bazy inflacja bazowa w ciągu kolejnych 4 miesięcy wzrośnie o ok. 1,1-1,2%. Temat zatem absolutnie nie jest zakończony, mimo że rynek chciałby tak to widzieć.

Tak chciałby to widzieć również EBC, który ostatnio z oburzeniem reagował na wzrost rentowności obligacji, a dziś ogłosi swoją decyzję. Wydaje się, że na razie skończy się na słowach. Najcięższe działo, czyli kontrola krzywej dochodowości (YCC) byłoby w Europie trudne od uruchomienia i przyznawali to sami przedstawiciele Banku. Stopa depozytowa (-0,5%) już teraz daje się we znaki sektorowi bankowemu i dalsze jej obniżanie mija się z celem (choć osłabiłoby euro). EBC ma również jeszcze masę przestrzeni do skupu obligacji w ramach obecnego programu, a więc zwiększanie go też nie ma praktycznego sensu. Co najwyżej EBC może zasugerować zwiększenie tempa skupu lub reagowanie (większym skupem) na wzrosty rentowności. Decyzja o 13:45, początek konferencji o 14:30.

W czwartek obserwujemy trzeci dzień wzrostów zarówno na rynku złota, jak i parze EURUSD. Obydwa rynki odbiły od mocnych wsparć (1680 i 1,1840), a dodatkowo odbicia napędzane są spadkiem rentowności w USA. Dlatego też to od sytuacji na rynku długu zależeć będzie trwałość tych ruchów. Póki co wszystko sprzyja złotemu, który jednak i tak zyskuje niewiele. O 9:10 euro kosztuje 4,5666 złotego, dolar 3,8235 złotego, frank 4,1195 złotego, zaś funt 5,3320 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane