Cogito Capital w korporacyjnym planie PFR

opublikowano: 19-03-2019, 22:00

Fundusz dostał kolejny zastrzyk gotówki. W sumie uzbierał blisko 240 mln zł. Będzie realizować inwestycje w tzw. seriach B i C.

Cogito Capital Partners jest trzecim w Polsce — po Innovation Nest i Market One Capital — podmiotem finansowanym przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (European Investment Fund — EIF). Od instytucji tej otrzymał w ubiegłym roku 107 mln zł. Dokapitalizowany został również przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) w ramach programu PFR KOFFI FIZ — z tego źródła pozyskał 60 mln zł. Dodatkowo po 13 mln zł włożyli w niego prywatni inwestorzy i zarządzający nim zespół. Teraz do tej puli dołożono kolejne 43 mln zł z programu PFR NCBR CVC, który w założeniu finansuje powstawanie w kraju korporacyjnych funduszy venture capital (corporate venture capital — CVC). Małgorzata Walczak, dyrektor inwestycyjna PFR NCBR CVC, zaznacza, że program uwzględnia również „pozakorporacyjne” inwestycje, z czego właśnie skorzystano, podnosząc pulę publicznego wsparcia dla Cogito.

Nie szukamy start-upów, interesują nas inwestycje w rundach B i C - zaznacza Sylwester Janik, prezes Cogito Capital Partners.
Zobacz więcej

NA CELOWNIKU:

Nie szukamy start-upów, interesują nas inwestycje w rundach B i C - zaznacza Sylwester Janik, prezes Cogito Capital Partners. Marek Wiśniewski

Z gotowym produktem

Fundusz został tym samym formalnie uwzględniony jako beneficjent PFR NCBR CVC, obok EEC Magenty, realizowanego w partnerstwie z Tauronem oraz SpeedUp Energy Innovation, działającego w kooperacji ze spółką PGE.

— Nie szukamy start-upów, interesują nas inwestycje w rundach B i C. Finansujemy spółki, które mają gotowy produkt i wprowadziły go już na rynek, ale potrzebują wsparcia, by stać się dojrzałymi organizacjami oraz zwiększyć swoją ekspansję na zagraniczne rynki. Nie bierzemy więc na siebie ryzyka tworzenia modelu biznesowego, ale jego egzekucji i realizacji obranej przez spółkę strategii. Koncentrujemy się na projektach technologicznych.

Działamy w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej — wyjaśnia Sylwester Janik, partner zarządzający Cogito Capital Partners.

Do końca 2019 r. fundusz planuje zainwestować w dwa lub trzy przedsięwzięcia. Dostaną one szansę na kapitalizację w wysokości od 10 mln zł do 40 mln zł. Cogito chce wypełnić lukę wyraźnie uwidaczniającą się na krajowym rynku vc. Postawi m.in. na technologie internetu rzeczy, nowe rozwiązania dla branży ubezpieczeniowej i sektora usług B2B.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Najlepsza forma rozwoju

Małgorzata Walczak zaznacza, że w ramach programu PFR NCBR CVC prowadzone są negocjacje z kolejnymi funduszami korporacyjnymi.

— Dla korporacji fundusz CVC jest najlepszą formą rozwoju innowacji. Mała, zewnętrzna firma z nowatorskimi projektami często radzi sobie z nimi lepiej niż wewnętrzny dział innowacji w dużej, rozwiniętej spółce. Start-up może skoncentrować się na jednym projekcie i pracować nad jego rozwojem, korporacyjna komórka ds. innowacji rozwiązuje zwykle wiele technologicznych i organizacyjnych projektów jednocześnie. Dobrze jest też oddać zarządzanie CVC zespołowi, który ma już doświadczenie na rynku venture capital — zauważa Bartłomiej Gola, który nadzoruje pracę SpeedUp Energy Innovation i jest współtwórcą SpeedUp Venture Capital Group.

Z danych CB Insights wynika, że na koniec 2018 r. na świecie aktywnych było 429 funduszy CVC. W Polsce korporacje dopiero przekonują się do takiego modelu pozyskiwania i finansowania innowacji. Z analizy „Opening to change. The Heart Corporate Innovation Raport 2019” wynika, że 68 proc. firm najaktywniej współpracujących w Polsce ze start-upami chętnie kupuje od nich rozwiązania technologiczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu