Cognor chce sprzedać 67,3 mln nowych akcji

opublikowano: 26-09-2017, 08:34
aktualizacja: 26-09-2017, 08:37

Cognor zamierza przeprowadzić ofertę 67,3 mln akcji nowej emisji. Prawo poboru będzie wyłączone, a oczekiwana wartość oferty to 101 mln zł.

Wpływy z emisji akcji  i finansowanie bankowe zostaną przeznaczone na wykup zabezpieczonych obligacji wysoko-oprocentowanych (high-yield), wyemitowanych na rynkach zagranicznych, w kwocie nominalnej wynoszącej ok. 80,9 mln EUR.

W wyniku oferty Cognor planuje pozyskanie 101 mln zł.

"Pozyskanie środków jest niezbędne, aby uruchomić zabezpieczone już finansowanie bankowe w wysokości 50 mln EUR, które zostało przyznane Cognorowi 30 czerwca 2017 r. Oprocentowanie środków pochodzących z finansowania bankowego oparte jest na stawce WIBOR lub EURIBOR plus marża na poziomie rynkowym dla tego typu transakcji. Dla porównania, obecne oprocentowanie obligacji typu high-yield, które mają zostać spłacone, wynosi 12,5% w skali roku" - podał Cognor.

Oferta jest skierowana zarówno do instytucji jak i osób prywatnych, lecz nie przewiduje oddzielnej transzy dla inwestorów indywidualnych. Inwestorom posiadającym akcje stanowiące przynajmniej 0,3 proc. kapitału zakładowego na dzień publikacji prospektu emisyjnego przysługiwać będzie prawo pierwszeństwa zgodnie z postanowieniami uchwały emisyjnej. Zgodnie z obecnymi założeniami oferta zostanie przeprowadzona do końca października 2017 r., przy czym ostateczna decyzja, co do terminu będzie uzależniona m.in. od warunków rynkowych.

Cena emisyjna akcji oferowanych w ramach Oferty zostanie ustalona w drodze budowania księgi popytu i nie będzie niższa niż wartość nominalna akcji Cognor, która po Ofercie wynosić będzie 1,5 zł.

Emisja akcji Cognor obejmuje również do 16 mln akcji aportowych (emisja nr 12) w ramach subskrypcji prywatnej, które zostaną skierowane do PS Holdco - głównego akcjonariusza Cognor, w zamian za wkład niepieniężny - w postaci 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Odlewnia Metali Szopienic. Aport zostanie objęty po wartości wynoszącej 24 mln zł, co oznacza ponad 20 proc. dyskonto do wartości godziwej aportu określonej zgodnie z opinią niezależnego biegłego rewidenta. Cena emisyjna akcji aportowych ma być równa cenie akcji emisji nr 11.

Jeśli wszystkie akcje w Ofercie zostaną objęte przez inwestorów, po przeprowadzeniu Oferty, będą stanowić 42,2 proc. kapitału zakładowego spółki i uprawniać do 42,2 proc. łącznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu (z uwzględnieniem i przy założeniu emisji maksymalnej liczby akcji).

- Jesteśmy na finiszu formalnego procesu przygotowania do oferty. Liczymy na to, że w najbliższym czasie KNF zatwierdzi nasz prospekt i będziemy mogli zacząć spotkania z inwestorami. Jesteśmy przekonani, że korzyści płynące z konwersji bardzo drogiego zadłużenia obligacyjnego na akcje i kredyty bankowe udzielone na warunkach rynkowych, przekonają inwestorów do wzięcia udziału w emisji – mówi Krzysztof Zoła, członek zarządu i dyrektor finansowy Cognor Holding. 

- Wyniki finansowe pokazują, że operacyjnie Cognor radzi sobie bardzo dobrze i generuje zyski nawet przy tak dużym obciążeniu długiem. Szacujemy, że dzięki nowej strukturze finansowania będziemy ponosić co najmniej 25 mln zł kosztów finansowych rocznie mniej, począwszy już od 2018 roku. W ten sposób będziemy mogli szybciej budować wartość dla akcjonariuszy i wypłacać dywidendę przynajmniej na poziomie 25 proc. skonsolidowanego zysku netto grupy – dodaje Krzysztof Zoła. 

 

Globalnymi współkoordynatorami, współzarządzającymi księgą popytu oraz współoferującymi są: mBank S.A. oraz Pekao Investment Banking S.A. Współzarządzającym księgą popytu jest również 

Trigon Dom Maklerski S.A. Za obsługę prawną SPO Cognor Holding odpowiada kancelaria Weil, Gotshal & Manges. Wsparcie komunikacyjne zapewnia agencja MakMedia Group. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cognor chce sprzedać 67,3 mln nowych akcji