Cognor staje w szranki z Chińczykami

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Cognor przejął zakład w Czechach i zamierza go rozwinąć. Dzięki temu europejskie huty będą mniej zależne od dostawców z Chin. Polska grupa zerka też na energetykę.

  • Przeczytaj artykuł i dowiedz się:
  • jakie atuty ma spółka przejęta przez Cognor
  • czemu warto uniezależnić europejskie huty od dostaw z Chin
  • w jakich obszarach Cognor może rozwijać czeską spółkę

Przed laty produkcja elektrod grafitowych, niezbędnych w wytwarzaniu stali w piecach elektrycznych, została przeniesiona do Chin, które zaczęły dyktować warunki klientom. W 2017 r. ceny tych wyrobów wzrosły dziesięciokrotnie, co doprowadziło do kryzysu w branży niemal na całym świecie.

Korzystna transakcja:
Korzystna transakcja:
Cognor kupił spółkę JAP za 280 mln CZK. Krzysztof Zoła, członek zarządu polskiej grupy zapewnia, że to korzystna cena, sięgająca połowę wartości nominalnej czeskiego podmiotu.
Marek Wiśniewski

Huty będą bardziej niezależne

W Europie zostało niewielu producentów elektrod grafitowych. Jednego z nich przejął właśnie polski Cognor, by ograniczyć ryzyko uzależnienia od producentów chińskich i utrzymać stabilny łańcuch dostaw. Chce, by produkcja elektrod znowu rozwinęła się w Europie. Za 280 mln CZK, czyli ok. 53 mln zł, przejął czeską spółkę JAP, produkującą elektrody grafitowe oraz firmę Sped-Ex, świadczącą dla niej m.in. usługi logistyczne. W 2021 r. JAP osiągnęła 879 mln CZK przychodów, 158 mln CZK EBITDA i 115 mln CZK zysku netto. W I półroczu 2022 było to - odpowiednio - 611, 139 i 109 mln CZK.

- JAP jest naszym kluczowym dostawcą. Planujemy rozbudowę produkcji, więc z pewnością będziemy potrzebowali więcej elektrod grafitowych. Będzie też rosło zapotrzebowanie na nie w Europie, bo wiele hut, w ramach dekarbonizacji, planuje wygaszenie produkcji wielkopiecowej i przejście na piece elektryczne – mówi Krzysztof Zoła, członek zarządu Cognoru.

W wielkich piecach zużywana jest m.in. ruda żelaza i koks. Taka produkcja generuje duże emisje szkodliwych związków chemicznych. Dlatego też wiele hut w Europie planuje w najbliższej dekadzie inwestycje w instalacje wodorowe i piece elektryczne do wytopu stali.

Energetyka na celowniku

Cognor, widząc potencjał rozwoju zakładu, zastanawia się w jakim kierunku rozszerzyć jego działalność. Możliwości jest wiele.

- JAP kupuje półprodukt i dostosowuje do go do potrzeb produkcyjnych, przetwarza grafit. Jedną z opcji rozwoju jest wydłużenie łańcucha produkcji i samodzielne wytwarzanie surowych elektrod – twierdzi Krzysztof Zoła.

Cognor zastanawia się też ma możliwością rozwoju produkcji grafitowej.

- Grafit ma np. zastosowanie w elektromobilności, w produkcji silników elektrycznych. Wykorzystuje się go także w magazynach energii. JAP samodzielnie nie mógłby wykonać inwestycji, by rozwijać produkcję w tych obszarach, ale razem z Cognorem ma większe możliwości – mówi Krzysztof Zoła.

Jest także używany w energetyce atomowej, np. do budowy rdzeni, więc w przyszłości także ten segment może okazać się dla spółki perspektywiczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane