Commerzbank prognozuje osłabienie złotego

opublikowano: 17-10-2016, 13:05

EUR/PLN będzie zmierzał w kierunku 4,35 w nadchodzącym kwartale, prognozują analitycy Commerzbanku.

Złoty słabł w piątek po publikacji danych o rachunku obrotów bieżących w sierpniu. Okazało się, że zanotowano na nim 1,05 mld EUR deficytu wobec oczekiwanych 331 mln EUR. Było to głównie skutkiem 420 mln EUR deficytu handlowego, również większego od oczekiwań. Commerzbank ocenia, że do osłabienia złotego przyczynia się również mniejszy napływ pieniędzy z Unii Europejskiej, a także spadek wartości pieniędzy przesyłanych do kraju przez Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.

Commerzbank zwraca uwagę, że w przypadku bilansu handlowego Polska przypomina Turcję, gdzie spadek cen ropy był wsparciem przez miniony rok, ale w ostatnim czasie sytuacja zaczęła się zmieniać na niekorzyść.

- Oba komponenty rachunku obrotów bieżących są obecnie poddane negatywnej dynamice złotego, co jest powodem, że prognozujemy ruch EUR/PLN w kierunku 4,35 w nadchodzącym kwartale – głosi raport Commerzbanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, econotimes.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu