Compremum idzie z oknami w świat

opublikowano: 28-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Poznańska grupa nie zauważa spowolnienia w segmencie stolarki otworowej w kraju, ale większy nacisk ma kłaść na eksport.

- Tegoroczne przychody w segmencie stolarki otworowej z amerykańskiego rynku mogą być nawet o 50 proc. wyższe niż w roku wcześniej i sięgnąć poziomu 15 mln zł. Zakładam też, że ten wzrost będzie kontynuowany i w przyszłym roku sprzedaż w Stanach Zjednoczonych sięgnie 20 mln zł – mówi Michał Ulatowski, który zarządza działającą w ramach grupy Compremum (dawniej Pozbud) fabryką okien w Słonawach.

Amerykańskie nadzieje Compremum
Amerykańskie nadzieje Compremum
Tegoroczna sprzedaż w USA okien produkowanych przez Compremum wzrosła o połowę. Na przyszły rok spółka planuje kolejny skok - o 25 proc.

Menedżer deklaruje, że także krajowa sprzedaż w tym segmencie idzie nieźle. Firma wciąż otrzymuje sporo zapytań od klientów. Jednak w branży, szczególnie wśród mniejszych producentów, widać już sygnały pogorszenia koniunktury i Compremum chce w tej sytuacji zintensyfikować na sprzedaż na rynkach europejskich.

- Do tej pory kładliśmy na sprzedaż eksportową mniejszy nacisk, ale to z pewnością segment, który będziemy starali się rozwijać w kolejnym roku – mówi Michał Ulatowski.

W okresie od stycznia do września sprzedaż stolarki otworowej dała spółce 22,7 mln zł. W opinii szefa fabryki w Słonawach zakład ma większe moce wytwórcze, dlatego przychody osiągnięte w ciągu trzech pierwszych kwartałów nie są dla zarządu satysfakcjonujące. Compremum będzie więc dążyć do zwiększenia wolumenu sprzedaży.

Produkcja stolarki otworowej to jednak tylko jeden z czterech głównych segmentów działalności poznańskiej grupy. Pozostałe to budownictwo specjalistyczne, OZE i przemysł kolejowy. Spółka jest członkiem konsorcjum (Nokia Solutions and Networks, Wasko, Herkules), które w ostatnim segmencie realizuje od 2018 r. duży projekt dla PKP PLK. Chodzi o budowę systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych. Obecnie strony rozmawiają na temat podpisania aneksu do kontraktu.

- Negocjacje trwają, ale dobiegają końca. Mamy pewne ustalenia dotyczące waloryzacji oraz terminów ukończenia prac i wykonania certyfikacji. Myślę, że na przełomie roku powinno być to sfinalizowane – mówi Łukasz Fojt, wiceprezes Compremum.

Według niego praktycznie uzgodniona i potwierdzoną przez inżyniera jest waloryzacja wojenna i teraz wymaga ona już tylko zgód ministerialnych. Obecnie, jak deklaruje zarząd, zaawansowanie tego projektu wynosi 60 proc.

Przychody grupy Compremum w okresie styczeń-wrzesień tego roku wyniosły 167,6 mln zł (wzrost o 27 mln zł rok do roku), a zysk netto sięgnął 17,7 mln zł. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane