Coraz bardziej zielono w mieszkaniach i magazynach


Certyfikowanych osiedli i obiektów logistyczno-przemysłowych przybywa szybciej niż biurowców.
W Polsce już ponad 1,6 tys. budynków posiada zielony certyfikat, typu BREEAM, LEED, WELL, czy Zielony Dom. 693 takie dokumenty przypadają na biurowce, 541 – na obiekty logistyczno-przemysłowe, 200 – na galerie, 171 – na budynki mieszkalne, 25 – na hotele, a siedem – na szkoły – wynika z najnowszych danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Eksperci tej organizacji zwracają jednak uwagę, że – w porównaniu z minionym rokiem – zmniejszył się udział certyfikowanych biurowców – z 47,5 proc. do 42 proc. Wzrósł natomiast odsetek zielonych nieruchomości logistyczno-przemysłowych oraz mieszkalnych, odpowiednio o 3,7 i 1,7 pkt proc.

Ekologiczne składowanie
W ostatnich 12 miesiącach najliczniej certyfikowano magazyny, którym przyznano 143 świadectwa. Deweloperzy, budujący takie obiekty, zapewniają, że ekologia stanowi bardzo ważny element ich strategii.
- W marcu 2023 r. mieliśmy w Polsce już ponad 7,4 mln m kw. certyfikowanej powierzchni. Łącznie to ponad 45 proc. zasobów nieruchomości przemysłowych Polski, potwierdzonych certyfikacją, a na ocenę środowiskową czeka kolejne 4,5 mln m kw. – mówi Emilia Dębowska, dyrektor w Panattoni.
Zdaniem ekspertów, można śmiało stwierdzić, że budowa magazynów z zielonym certyfikatem to już standard.
- Najemcy oczekują, że nowe powierzchnie będą wyposażone w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Oczekiwania te wymuszają na deweloperach sięganie po coraz to bardziej niespotykane rozwiązania w magazynach. Deweloperzy montują pompy ciepła w celu ogrzewania obiektu, a nawet rozważają montaż turbin wiatrowych, które co prawda, mają zdecydowanie mniejszą sprawność niż instalacja PV, ale mogą być dobrym uzupełnieniem całego systemu - tłumaczy Michał Kozdrój, ekspert Knight Franka.
Wysyp zrównoważonych osiedli
Według PLGBC, od marca 2022 r. aż o 83 proc. urosła w Polsce także liczba certyfikowanych budynków mieszkalnych.
Z najnowszej sondy portalu RynekPierwotny.pl wynika, że deweloperzy, budujący osiedla sięgają po coraz bardziej zaawansowane zielone nowinki.
- Tylko w 2022 r. wprowadziliśmy w naszych inwestycjach 13 ekorozwiązań i innowacji, takich jak rekuperacja, pompy ciepła, zielone dachy i elewacje, stacje ładowania samochodów, panele fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne i skrzynki rozsączające, stojaki i wiaty na rowery, łąki kwietne i domki dla owadów oraz oświetlenie LED w częściach wspólnych inwestycji - wymienia Karolina Bronszewska, dyrektor marketingu i innowacji Ronson Development.
Na ekologię stawia mocno także Echo Investment.
- W naszych inwestycjach mieszkaniowych montujemy systemy fotowoltaiczne do zasilania części wspólnych, eliminujemy wyspy ciepła poprzez stosowanie jasnej kolorystyki, a także zielonych dachów oraz zapewniamy na terenie osiedli minimum 30 proc. powierzchni biologicznie czynnej. Ponadto projektujemy łąki kwietne, zielone dziedzińce i systemy zbierania wody deszczowej i wykorzystania jej do m.in. podlewania roślinności w częściach wspólnych. W budynkach montujemy energooszczędne oświetlenie LED i odnawialne źródła energii do zasilania części wspólnych. Już na etapie budowy 90 proc. odpadów poddawanych jest segregacji, a wszystkie przewidziane do zachowania drzewa, stanowiska zwierząt itp. są odpowiednio chronione - mówi Jakub Tamborowski, regionalny kierownik sprzedaży Echo Investment.
Już niebawem spółka uruchomi tzw. hub elektromobilności przeznaczony dla mieszkańców łódzkiej inwestycji Zenit.
– Pierwsza stacja powstanie na terenie osiedla przy ulicy Widzewskiej, a do dyspozycji lokatorów będą m.in. elektryczne hulajnogi, rowery, a nawet „zielone” samochody pomagające przewieźć duże gabaryty i ułatwiające w ten sposób np. przeprowadzkę. Hub będzie w pełni zasilany energią pochodzącą z systemów fotowoltaicznych. Podobne udogodnienia planujemy stosować w przyszłości w kolejnych naszych projektach mieszkaniowych - zapowiada Jakub Tamborowski.
Przykładem spółki, działającej na rzecz ekologii jest również Profbud, którego osiedle w Konstancinie-Jeziornie będzie zasilane energią elektryczną z własnej farmy wiatrowej. Energia będzie dostarczana mieszkańcom bezpłatnie przez 20 lat.
© ℗