Cosa Nostra próbowała wyłudzić 2,2 mld USD z banków

MD
23-05-2009, 14:14

Mafia sycylijska próbowała wyłudzić 2,2 mld USD z Bank of America,  HSBC Holdings  i innego nieujawnionego dotąd z  nazwy brytyjskiego banku.

Włoska prokuratura uniemożliwiła wyłudzenie. Marcello Viola, jeden z prokuratorów z Palermo powiedział, że “akcja była kolosalna” oraz że “niektórzy powiązani z mafią ludzie to eksperci finansowi podróżujący po całym świecie”.
Szefem grupy przestępców próbującej okraść największe banki jest Leonardo Badalamenti, syn Gaetano Badalamenti, byłego szefa mafii z Cinisi na Sycylii. Badalamenti został aresztowany w brazylijskim Sao Paulo. Osiemnaście innych osób zatrzymano we Włoszech i Wenezueli.

Przestępcy z Cosa Nostra próbowali wyłudzić pieniądze z banków wykorzystując fałszywe obligacje wenezuelskie jako zabezpieczenie. Włoska prokuratura twierdzi, że skorumpowani przedstawiciele banku centralnego Wenezueli pomagali w uwiarygodnieniu obligacji. Bank centralny jednak temu zaprzecza. Mafiozi przedstawiali fałszywe obligacje o wartości 500 mln USD do uzyskania w latach 2003-2004 linii kredytowej w HSBC i Bank of America, ale nie udało im się uzyskać pieniędzy. Krótko przed aresztowaniem członków grupy przestępczej  fałszywe obligacje wenezuelskie o wartości 880 mln EUR (1,2 mld USD) próbowano „spieniężyć” za pośrednictwem jednego z banków w San Marino i banku brytyjskiego, którego nazwy nie ujawniono. 

Organizacje Eurispes i SOS Impresa szacują, że w ubiegłym roku zorganizowane grupy przestępcze działające we Włoszech miały 130 mld EUR przychodów.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Cosa Nostra próbowała wyłudzić 2,2 mld USD z banków