Covid-19 uderza w działalność chińskich fabryk

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-01-2023, 05:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gwałtowny wzrost liczby infekcji Covid-19 doprowadził do spadku aktywności chińskich fabryk w ostatnim miesiącu 2022 r. zakłócając produkcję i ograniczając popyt, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Opracowywany przez Caixin/Markit wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu spadł w oszacowaniu na grudzień 2022 r. do 49,0 pkt z 49,4 pkt miesiąc wcześniej schodząc głębiej w obszar kurczenia się w którym przebywa już od pięciu miesięcy.

Grudniowa wartość indeksu była najniższą od wrześnie ubiegłego roku, jednak nieco wyższą niż zakładała rynkowy konsensus na poziomie 48,8 pkt.

Eksperci podkreślają, że głównym motorem zniżki było porzucenie przez Pekin polityki „zero Covid” co doprowadziło do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa uderzając m.in. działalność fabryk doprowadzając do problemów z wystarczającą siłą roboczą.

Osłabienie popytu zewnętrznego w warunkach spowolnienia globalnego wzrostu w dalszym ciągu ograniczało zamówienia producentów zorientowanych na eksport, a subindeks nowych zamówień eksportowych Caixin spadał w najszybszym tempie od września.

Mimo grudniowego załamania, firmy z optymizmem patrzyły jednak w przyszłość, oczekując, że 12-miesięczna perspektywa dla gospodarki wzrośnie do 10-miesięcznego maksimum.

Według projekcji ekonomistów, gdy fala infekcji covidowych osiągnie szczyt, gospodarka Państwa Środka powinna mocno odreagować, przyspieszając wzrost PKB do 4,8 proc. w 2023 r. z szacowanych 3 proc. w 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane