Czytasz dzięki

Creotech stawia na respiratory

opublikowano: 14-07-2020, 22:00

Firma z sektora kosmicznego chce wykorzystać doświadczenie w produkcji specjalistycznych urządzeń i spróbować sił w nowym biznesie

Creotech Instruments, firma z podwarszawskiego Piaseczna, jest dobrze znana w krajowym i międzynarodowym sektorze kosmicznym. Poza budową części i urządzeń dla europejskich misji eksploracji kosmosu wyspecjalizowała się w gromadzeniu, przechowywaniu i przetwarzaniu danych satelitarnych na potrzeby jednostek naukowych i biznesu. W ostatnim czasie natomiast technologicznie zaczyna schodzić na ziemię. Szuka zastosowania dla własnych kompetencji w pozakosmicznych branżach. Upatruje ich np. w medycynie, a dokładnie — w produkcji respiratorów wspomagających walkę z COVID-19.

Jacek Kosiec, prezes firmy Creotech Instruments, oraz
Grzegorz Kasprowicz, dyrektor B+R, jeden z założycieli spółki, znaleźli dla
swojego biznesu nowy sektor. Planują produkcję respiratorów. Pierwsze
urządzenia już powstały, czekają na certyfikację.
Zobacz więcej

Z KOSMOSU DO MEDTECHU:

Jacek Kosiec, prezes firmy Creotech Instruments, oraz Grzegorz Kasprowicz, dyrektor B+R, jeden z założycieli spółki, znaleźli dla swojego biznesu nowy sektor. Planują produkcję respiratorów. Pierwsze urządzenia już powstały, czekają na certyfikację.

— Źródłem projektu była prywatna inicjatywa. Zaangażowaliśmy się w walkę z pandemią. Przez kilka tygodni produkowaliśmy dla szpitali ponad 1000 przyłbic dziennie. Włączyliśmy się także w akcję Maska dla medyka, w ramach której do potrzeb lekarzy dostosowywane były, m.in. z pomocą technologii 3D, maski Decathlonu do amatorskiego nurkowania. Widząc zapotrzebowanie szpitali w Polsce i na świecie na respiratory, zaczęliśmy dodatkowo rozważać opcję tworzenia własnych urządzeń — mówi dr Grzegorz Kasprowicz, dyrektor B+R, jeden z założycieli Creotechu Instruments.

Gotowa technologia

Firma skorzystała z dokumentacji technicznej respiratora publicznie udostępnionej przez spółkę medyczną Medtronic.

— Wprowadziliśmy kilka modyfikacji, m.in. w związku z tym, że na rynku zaczęło brakować niektórych komponentów. Łańcuch dostaw w czasie pandemii został mocno ograniczony, co o wiele miesięcy wydłużyło oczekiwanie na części. Strategię produkcji opracowaliśmy więc w taki sposób, aby w czasie kolejnej pandemii uniezależnić się od zagranicznych dostawców. Zapukaliśmy do rodzimych firm — mówi dr Grzegorz Kasprowicz.

Creotech do produkcji respiratorów chce wykorzystać własne linie produkcyjne, opracowane na potrzeby projektów z sektora kosmicznego. Będzie się starał o pieniądze z programów unijnych na ich doposażenie w narzędzia do testowania i serwisowania urządzeń medycznych.

— Produkcja satelitów odbywa się przy bardzo wyśrubowanych standardach jakości, nawet wyższych od medycznych — podkreśla przedstawiciel Creotechu.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Obecnie respiratory spółki z Piaseczna przechodzą proces certyfikacji, a firma rozgląda się za potencjalnymi odbiorcami. Szansy dla siebie upatruje na rynku krajowym, ale też np. na Bliskim Wschodzie. Szacuje, że koszt pojedynczego urządzenia nie powinien przekroczyć 50 tys. zł — to o wiele mniej, niż kosztują np. respiratory, które kilka tygodni temu zamawiało Ministerstwo Zdrowia.

— Ponieważ produkujemy już elektronikę dla podwykonawców zaangażowanych w tworzenie różnego typu urządzeń medycznych, rozważamy wydzielenie odrębnej spółki specjalizującej się właśnie w sektorze medycznym — ujawnia Grzegorz Kasprowicz.

Firma kładzie duży nacisk na dywersyfikację źródeł przychodów. W przypadku projektów kosmicznych jest uzależniona, podobnie jak cały sektor, głównie od wysokości składki Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. I natrafia na sufit nie do przebicia.

— Niedawno rozpoczęliśmy realizację projektów związanych z koordynacją bezzałogowego ruchu powietrznego i przetwarzaniem zobrazowań pozyskiwanych przez drony. System może być wykorzystywany np. w sytuacjach kryzysowych wymagających zdjęć trudno dostępnych obszarów. Dodatkowo dostarczamy rozwiązania dla rynku komputerów kwantowych. Koncentrujemy też siły na budowie własnej, komercyjnej platformy mikrosatelitarnej Hypersat — wymienia Grzegorz Kasprowicz.

Potrzeba działania

W ostatnich miesiącach, gdy okazało się, że urządzeń wspomagających walkę z COVID-19 brakuje i w Polsce, i na świecie, w kraju uaktywniło się kilka zespołów naukowych i technologicznych. Np. naukowcy z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej już w maju mieli gotowy prototyp respiratora z funkcją telemetrii, która pozwala na zdalne sterowanie.

„Zdalnie można zarówno monitorować działanie respiratora, jak i modyfikować jego ustawienia i parametry” — zapewniał wówczas prof. Roman Starosolski z Politechniki Śląskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane