CSFB obniżył prognozę wzrostu tegorocznego PKB do 2 proc.

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 31-05-2001, 11:05

CS First Boston jest bardzo rozczarowany decyzją RPP o pozostawieniu stóp procentowych na wysokim poziomie. Władze monetarne blokują w ten sposób możliwość pobudzenia gospodarki, co zaowocuje zaledwie 2 proc. wzrostem PKB w 2001r., czytamy w dzisiejszym raporcie. Analitycy oczekują, że RPP obetnie stopy w czerwcu.

Spowolnienia gospodarcze w UE, bardzo silna złotówka oraz cięcia w budżecie, które zapowiedział rząd, przyczynią się do niższego od zakładanego wcześniej 2,5-proc. wzrostu gospodarczego.

Dynamice PKB nie sprzyjają wysokie stopy procentowe. Odbijają się one rykoszetem na deficycie fiskalnym, gdyż oznaczają wysoki koszt zadłużenia państwa i niższą aktywność gospodarczą, a tym samym niższe podatki. Dlatego już w czerwcu RPP powinna obniżyć stopy o 100 punktów bazowych, pomimo ryzyka, że majowa inflacja wzrośnie do 6,8 proc. w stosunku rocznym.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu