CVC: inwestycja w PKP Energetyka ma pokrycie finansowe i charakter długofalowy

ISBNews
17-07-2015, 13:35

CVC Capital Partners zapewnia, że składane deklaracje przy transakcji nabycia PKP Energetyka mają pełne pokrycie finansowe, a zaangażowanie funduszu będzie długoterminowe, poinformował partner CVC odpowiedzialny za Europę Środkowo-Wschodnią Istvan Szoke.

Zobacz więcej

Grzegorz Kawecki

"Transakcja jest realizowana przez CVC, ale ze względu na warunki przetargu musieliśmy skorzystać z naszej 100% spółki zależnej w Polsce. Składane w trakcie transakcji deklaracje mają w pełni pokrycie finansowe, a zapowiadane zaangażowanie ma charakter długofalowy. Podpisane porozumienie ze związkami zawodowymi będzie w pełni respektowane i wejdzie w życie z dniem nabycia akcji, a zobowiązania Carryville Investments sp. z o.o. są gwarantowane przez nasz fundusz o kapitałach 11 mld euro" - napisał Szoke w liście do posła Krzysztofa Tchórzewskiego, przekazanym ISBnews.

Partner CVC, "odnosząc się do bezpodstawnych oskarżeń" posła, że "kupującym jest firma wydmuszka", podkreślił, iż większość transakcji realizowanych przez inwestorów zagranicznych (w tym też polskie spółki Skarbu Państwa działające za granicą) jest realizowana z wykorzystaniem spółek celowych.

"Ta forma pozwala nam zachować transparentność każdej transakcji i ułatwia śledzenie inwestorom losu pieniędzy powierzonych CVC" - wskazał Szoke.

Odniósł się on również do zarzutów związanych z "rzekomym niebezpieczeństwem, jakie miałoby zostać sprowadzone na Polskę w związku ze zbyciem PKP Energetyka".

"Chcę zapewnić, że będziemy odpowiedzialnym inwestorem, w pełni respektującym zobowiązania wynikające z przepisów prawa, decyzji regulatorów rynku kolejowego i energetycznego oraz dobrych praktyk biznesowych, aby stworzyć z PKP Energetyka firmę na poziomie międzynarodowym. Zakładam, że znany jest Panu przykład brytyjskiej firmy Network Rail, której prąd dostarcza francuska EDF. W żadnym wymiarze nie stanowi to zagrożenia dla brytyjskiej firmy kolejowej" - napisał partner CVC w liście do posła.

"Tak samo będzie w przypadku PKP Energetyka, która będzie inwestować setki milionów złotych rocznie w modernizację sieci i stałe podnoszenie jakości usług oraz bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej" - podsumował Szoke.

PKP SA poinformowały w ubiegłym tygodniu, że udzieliły wyłączności do dalszego prowadzenia negocjacji w procesie prywatyzacji PKP Energetyka funduszowi CVC. Negocjacje rozpoczną się w najbliższych dniach i zostaną w całości przeprowadzone przed końcem wakacji. Cała transakcja zostanie sfinalizowana w III kw. br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / CVC: inwestycja w PKP Energetyka ma pokrycie finansowe i charakter długofalowy