Cytrycki będzie wspierał polskie firmy odbudowujące Irak

26-05-2003, 08:27

Premier Leszek Miller potwierdził, że były minister skarbu Sławomir Cytrycki będzie w Waszyngtonie reprezentował interesy polskich firm uczestniczących w odbudowie Iraku.

- Razem z ministrem Cimoszewiczem postanowiliśmy, aby wysłać swego rodzaju pełnomocnika do Waszyngtonu, który nie zastępowałby ambasadora polskiego w Waszyngtonie, natomiast miałby za zadanie wspomaganie polskich firm, które będą partnerami firm amerykańskich w odbudowie Iraku - powiedział Miller w w poniedziałkowych "Sygnałach Dnia". Cytrycki ma pomagać polskim przedsiębiorcom w nawiązywaniu kontaktów i pośredniczyć pomiędzy koncernami polskimi i amerykańskimi.

W piątek dziesięć polskich firm uczestniczyło w konferencji zorganizowanej przez ambasadę USA w Londynie oraz brytyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu na temat odbudowy Iraku. Firmy te to PKN Orlen, Polimex-Cekop, Budimex, Bartimpex, Biatel, Elektromontaż-Export, Kolmex, Mostostal-Export, Nafta Polska oraz Energomontaż-Południe.

Już 55 polskich firm przeszło pozytywnie proces rejestracji firmy Bechtel poszukującej podwykonawców na realizację kontraktów infrastrukturalnych w Iraku. Łącznie 1100 polskich przedsiębiorstw złożyło swoją ofertę odbudowy Iraku w MGPiPS oraz Krajowej Izbie Gospodarczej.

Równolegle toczą się rozmowy z udziałem przedstawicieli kilkunastu państw w sprawie wojskowego wsparcia polskiego sektora w Iraku. Po spotkaniu przywódców państw Europy Środkowej w Salzburgu Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że Polska może liczyć na wsparcie Ukrainy i Bułgarii w Iraku.

DA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Cytrycki będzie wspierał polskie firmy odbudowujące Irak