Czesi i Szwedzi najmocniej nie chcą euro

opublikowano: 24-05-2016, 10:51

Przeważająca większość Czechów i Szwedów nie chce przystąpienia kraju do europejskiej unii walutowej, wynika z najnowszego sondażu Eurobarometer.

70 proc. Czechów i 68 proc. Szwedów jest przeciwnych zastąpieniu korony przez euro, wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Eurobarometer. To najwięksi przeciwnicy wstąpienia do unii walutowej wśród siedmiu krajów Unii Europejskiej, które są jeszcze poza nią. W Polsce 56 proc. uczestników sondażu nie chce zastąpienia złotego euro. W Bułgarii przeciwników wejścia do unii walutowej jest 48 proc., ale jest ich więcej niż zwolenników.

Zobacz więcej

Moneta euro. Fot. Bloomberg

Zwolennicy przyjęcia euro przeważają w Rumunii (64 proc.), na Węgrzech (57 proc.) i w Chorwacji (48 proc.).

Na pytanie o perspektywy przyjęcia euro w ich kraju, większość uczestników sondażu odpowiedziała, że nie spodziewa się iż stanie się to w okresie najbliższych pięciu lat lub w ogóle kiedykolwiek.

Mając wybór trzech opcji, tylko niewielka większość uczestników sondażu w Chorwacji (42 proc.) i Bułgarii (37 proc.) oczekuje wejścia do eurolandu w okresie pięciu lat. Większość pytanych na Węgrzech (49 proc.) i w Rumunii (38 proc.) uważa, że jest to możliwe w ciągu 10 lat. 55 proc. Szwedów, oraz większość pytanych Czechów (41 proc.) i Polaków (41 proc.) uważa iż nigdy do tego nie dojdzie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.se

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Czesi i Szwedzi najmocniej nie chcą euro