Czytasz dzięki

Czesi sięgają po mocniejsze środki przeciw Polsce

opublikowano: 29-07-2020, 22:00

Z powodu rozbudowy odkrywkowej kopalni Turów rząd Andreja Babiša jest gotów zaskarżyć nasz kraj do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Projekt powiększenia należącej do PGE, a położonej tuż przy granicy z Czechami kopalni węgla brunatnego od dawna nie podoba się sąsiadom z południa. Argumentują, że w wyniku rozbudowy znacząco obniży się poziom wód gruntowych także po ich stronie granicy. Stąd postulat instalacji specjalnego systemu uszczelniającego i — w razie potrzeby — zapewnienia dostaw wody pitnej do czeskich gmin. Obawiają się również osuwisk oraz wzrostu zanieczyszczenia pyłami i hałasu. PGE odpowiada, że o żadnym powiększaniu odkrywki nie ma mowy, a chodzi jedynie o kontynuowanie wydobycia na terenach uzgodnionych już ćwierć wieku temu i od tamtego czasu dobrze znanych stronie czeskiej.

Zobacz więcej

Andrej Babiš

Fot. Bloomberg

Mimo to ostatnio w kopalni Turów zapadła decyzja o budowie podziemnego uszczelnienia, które ma zatrzymać ewentualne ubytki wody z Czech. Jednak działania i postawa polskiej strony Czechów nie zadowalają, dlatego podejmują kolejne kroki w celu obrony swoich interesów. Dotychczas sprawą zajmowano się na szczeblu lokalnym, regionalnym oraz ministerialnym. W tym tygodniu — znacznie wcześniej niż początkowo planowano — tą kwestią zajął się rząd centralny w Pradze. Jak informujeagencja prasowa ČTK, „Polska w zasadzie nie komunikuje się z Czechami i nie dostarcza informacji ani dokumentów, o które oni proszą”, a także „nie przestrzega procedur określonych w prawie UE”, konieczne jest więc poszukiwanie innych rozwiązań i zwiększenie presji na Warszawę. Gabinet premiera Andreja Babiša zobowiązał swoich ministrów środowiska Richarda Brabca oraz spraw zagranicznych Tomáša Petříčka, by przedłożyli kolejne propozycje.

W grę wchodzi nawet zaskarżenie naszego kraju do Trybunału Sprawiedliwości UE (podobny był też postulat parlamentarnej komisji ochrony środowiska). W połowie lipca także komisja petycji Parlamentu Europejskiego wezwała Komisję Europejską, by — w związku z planami dotyczącymi kopalni Turów — podjęła „bardziej energiczne działania” wobec Polski.

Kopalnia Turów zaopatruje w węgiel elektrownię o takiej samej nazwie. Należący do PGE zakład dostarcza energię elektryczną do 2,3 mln gospodarstw domowych (pokrywa w ten sposób około 8 proc. zapotrzebowania energetycznego całego kraju), a po oddaniu do użytku kolejnego bloku (o mocy 500 MW) — do dalszego 1 mln gospodarstw. Koncesja wydobywcza kopalni miała obowiązywać do kwietnia tego roku, jednak w marcu minister klimatu Michał Kurtyka zatwierdził jej przedłużenie na kolejne sześć lat. PGE postuluje, aby węgiel w Turowie można było wydobywać aż do 2044 r.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane