Czytasz dzięki

Członkowie zarządu związani zapisem

opublikowano: 12-09-2019, 22:00

W postępowaniu arbitrażowym można dochodzić od prezesa naprawienia szkody, którą wyrządził spółce — wynika z noweli k.p.c.

Zapis na sąd polubowny zawarty w umowie spółki albo w jej statucie jest wiążący już nie tylko dla niej i wspólników, ale także dla jej organów i ich członków. To skutek zmiany art. 1163 kodeksu spółek cywilnych (k.p.c.). Wprowadzono ją tegoroczną nowelizacją niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, której autorem jest resort przedsiębiorczości. W konsekwencji nowelizacji zapis ten, dotyczący sporów ze stosunku spółki, oznacza, że w postępowaniu arbitrażowym będzie można żądać od członków zarządu np. naprawienia szkody wyrządzonej przez nich spółce. Zgodnie z k.p.c. poddanie sprawy pod rozstrzygnięcie arbitrażowe wymaga umowy stron, w której należy wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego sporny problem wyniknął lub może wyniknąć.

Bezskuteczne są postanowienia zapisu na sąd polubowny naruszające zasadę równości stron, a szczególnie uprawniające tylko jedną stronę do wytoczenia powództwa przed organem przewidzianym w zapisie albo przed sądem. W umowie można wskazać, gdzie będą rozstrzygane spory, ale nie jest to konieczne. Jeżeli nie będzie takiego ustalenia, strony są związane regulaminem stałego sądu polubownego, obowiązującym w dniu wniesienia pozwu. Wola rozstrzygania spraw w arbitrażu powinna być sporządzona na piśmie. Wymóg ten jest spełniony także wtedy, gdy zamieszczono ją w wymienionych między stronami pismach lub oświadczeniach złożonych za pomocą środków porozumiewania się na odległość, które pozwalają utrwalić ich treść.

Według kodeksu powołanie się w umowie na pismo zawierające postanowienie o poddaniu sporu pod rozstrzygnięcie w procedurze arbitrażu spełnia wymagania dotyczące formy zapisu na sąd polubowny. Umowa musi być jednak pisemna, a z odesłania do takiego dokumentu powinno wyraźnie wynikać, że zapis taki jest częścią składową umowy.

Sprawdź program konferencji "Odpowiedzialność członków zarządu", 17-18 października 2019, Warszawa >>

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane