Czytasz dzięki

Człowiek z przeszłością w zarządzie Grupy Azoty

opublikowano: 12-06-2019, 21:51

Tomasz Hryniewicz, który wszedł właśnie do zarządu chemicznego koncernu ma bogatą i kontrowersyjną przeszłość biznesową.

Rada nadzorcza Grupy Azoty rozszerzyła w środę zarząd spółki o kolejnego, siódmego członka i powołała na to stanowisko Tomasza Hryniewicza. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie zadania zostaną mu powierzone. Sporo wiadomo natomiast o przeszłości 44-letniego dziś menedżera.

Ostatnio - od 2017 r. do tego roku - Tomasz Hryniewicz był prezesem należącej do grupy kapitałowej KGHM spółki Mercus Logistyka z Polkowic. Jednak głośno zrobiło się o nim jesienią 2016 r., gdy związany był z innym wielkim państwowym przedsiębiorstwem. Kilka miesięcy wcześniej został bowiem prezesem PGNiG Serwis. To spółka córka gazowniczego koncernu, która zajmuje się jego informatyczną, finansową i księgowości obsługą oraz zarządzaniem jego nieruchomościami. Do grupy PGNiG miał go ściągnąć - o czym pisały wtedy media - członek zarządu koncernu Janusz Kowalski, który podobnie jak Tomasz Hryniewicz, też pochodzi z Opola.

Menedżer kierował PGNiG Serwis tylko cztery miesiące. 24 października zrezygnował z funkcji. Zbiegło się to w czasie z publikacją „Newsweeka”, który napisał o kupionym przez spółkę robocie imieniem Pepper. Chodziło o kosztujący kilkadziesiąt tys. zł plastikowy gadżet z Azji, który miał w galeriach handlowych zachęcać dziecięcym głosem do korzystania z usług PGNiG.

Decyzję o tym zakupie podjął samodzielnie, jako jedyny członek zarządu, Tomasz Hryniewicz, ale pomysłodawcą inwestycji był wspomniany już członek zarządu PGNiG. Roboty sprzedała kierowana przez Grzegorza Kulisia opolska firma Weegree. "Newsweek" napisał, że zakup odbył się bez przetargu.

Azoty
Zobacz więcej

Azoty fot. Piotr Guzik

- Było skierowane na rynek zapytanie ofertowe - zapewnia Janusz Kowalski.

Nowo powołany wiceprezes Grupy Azoty zasłynął w 2016 r. jeszcze innymi kontraktami, które opisała "Gazeta Wyborcza". Chodzi o dwie umowy, jakie wiosną zawarła należąca do gazowniczego koncernu spółki Geovita, która prowadzi sieć hoteli i ośrodków wypoczynkowo-konferencyjnych (dziennik napisał, że Tomasz Hryniewicz byłem wtedy doradcą zarządu PGNiG, sam zainteresowany w sprostowaniu do publikacji, temu zaprzecza). Pierwszy z kontraktów datowany na kwiecień dotyczy audytu, drugi z maja (zawarty na czas nieokreślony) na prowadzenia "procesu naprawczego" i "restrukturyzacji" w Geovicie. Chodzi odpowiednio o wynagrodzenie w wysokości 100 tys. zł netto, oraz 12 tys. zł netto miesięcznie. Stroną wykonawcą obu umów była firma... Tomasz Hryniewicz - działalność gospodarcza zarejestrowanej w Opolu. Kilka tygodni później menedżer był już prezesem PGNiG Serwis.


Zapytane o sprawę biuro prasowego PGNiG odpowiedziało dziennikowi, że nie widzi w sprawie żadnego konfliktu interesów ani naruszenia zasad ładu korporacyjnego.

Grupa Azoty informując o powołaniu nowego wiceprezesa jak zwykle w takich sytuacjach dodała, że złożył on oświadczenie, z którego wynika, że "jego działalność wykonywana poza spółką nie jest konkurencyjna w stosunku do działalności spółki, nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej, spółki kapitałowej oraz nie uczestniczy w konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu".

Bartłomiej Mayer

 

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy