Człowiek z przeszłością w zarządzie Grupy Azoty

opublikowano: 12-06-2019, 21:51

Tomasz Hryniewicz, który wszedł właśnie do zarządu chemicznego koncernu ma bogatą i kontrowersyjną przeszłość biznesową.

Rada nadzorcza Grupy Azoty rozszerzyła w środę zarząd spółki o kolejnego, siódmego członka i powołała na to stanowisko Tomasza Hryniewicza. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie zadania zostaną mu powierzone. Sporo wiadomo natomiast o przeszłości 44-letniego dziś menedżera.

Ostatnio - od 2017 r. do tego roku - Tomasz Hryniewicz był prezesem należącej do grupy kapitałowej KGHM spółki Mercus Logistyka z Polkowic. Jednak głośno zrobiło się o nim jesienią 2016 r., gdy związany był z innym wielkim państwowym przedsiębiorstwem. Kilka miesięcy wcześniej został bowiem prezesem PGNiG Serwis. To spółka córka gazowniczego koncernu, która zajmuje się jego informatyczną, finansową i księgowości obsługą oraz zarządzaniem jego nieruchomościami. Do grupy PGNiG miał go ściągnąć - o czym pisały wtedy media - członek zarządu koncernu Janusz Kowalski, który podobnie jak Tomasz Hryniewicz, też pochodzi z Opola.

Menedżer kierował PGNiG Serwis tylko cztery miesiące. 24 października zrezygnował z funkcji. Zbiegło się to w czasie z publikacją „Newsweeka”, który napisał o kupionym przez spółkę robocie imieniem Pepper. Chodziło o kosztujący kilkadziesiąt tys. zł plastikowy gadżet z Azji, który miał w galeriach handlowych zachęcać dziecięcym głosem do korzystania z usług PGNiG.

Decyzję o tym zakupie podjął samodzielnie, jako jedyny członek zarządu, Tomasz Hryniewicz, ale pomysłodawcą inwestycji był wspomniany już członek zarządu PGNiG. Roboty sprzedała kierowana przez Grzegorza Kulisia opolska firma Weegree. "Newsweek" napisał, że zakup odbył się bez przetargu.

Azoty
fot. Piotr Guzik

- Było skierowane na rynek zapytanie ofertowe - zapewnia Janusz Kowalski.

Nowo powołany wiceprezes Grupy Azoty zasłynął w 2016 r. jeszcze innymi kontraktami, które opisała "Gazeta Wyborcza". Chodzi o dwie umowy, jakie wiosną zawarła należąca do gazowniczego koncernu spółki Geovita, która prowadzi sieć hoteli i ośrodków wypoczynkowo-konferencyjnych (dziennik napisał, że Tomasz Hryniewicz byłem wtedy doradcą zarządu PGNiG, sam zainteresowany w sprostowaniu do publikacji, temu zaprzecza). Pierwszy z kontraktów datowany na kwiecień dotyczy audytu, drugi z maja (zawarty na czas nieokreślony) na prowadzenia "procesu naprawczego" i "restrukturyzacji" w Geovicie. Chodzi odpowiednio o wynagrodzenie w wysokości 100 tys. zł netto, oraz 12 tys. zł netto miesięcznie. Stroną wykonawcą obu umów była firma... Tomasz Hryniewicz - działalność gospodarcza zarejestrowanej w Opolu. Kilka tygodni później menedżer był już prezesem PGNiG Serwis.


Zapytane o sprawę biuro prasowego PGNiG odpowiedziało dziennikowi, że nie widzi w sprawie żadnego konfliktu interesów ani naruszenia zasad ładu korporacyjnego.

Grupa Azoty informując o powołaniu nowego wiceprezesa jak zwykle w takich sytuacjach dodała, że złożył on oświadczenie, z którego wynika, że "jego działalność wykonywana poza spółką nie jest konkurencyjna w stosunku do działalności spółki, nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej, spółki kapitałowej oraz nie uczestniczy w konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu".

Bartłomiej Mayer

 

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane