Czwartkowe wystąpienie Greenspana zdominuje tydzień

19-01-2001, 18:40

LONDYN (Reuters) - W nadchodzącym tygodniu inwestorzy ze zdwojoną uwagą przeanalizują wystąpienie szefa Banku Rezerwy Federalnej (Fed) Alana Greenspana aby ocenić szanse na rychłą obniżkę stóp procentowych.

W czwartek Alan Greenspan wystąpi przed komisją Senatu USA, aby przedstawić ocenę sytuacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych. Sześć dni poźniej zbierze się Komitet Rynku Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) i zdecyduje o poziomie stóp procentowych.

"To będzie bardzo ważne wystąpienie. Musimy się zorientować do jakiej obniżki stóp procentowych przygotowuje się Fed" - powiedział Claudio Piron, ekonomista Standard Chartered.

Również w czwartek opublikowany zostanie wskaźnik kosztów zatrudnienia, który zdaniem analityków ankietowanych przez Reutera wzrósł w grudniu o 1,1 procent.

W piątek natomiast opublikowane zostaną dane o zamówieniach na dobra trwałe. Ankietowani przez Reutera analitycy oceniają, że w grudniu zamówienia spadły o 1,3 procent po wzroście o 2,5 procent w listopadzie.

"Znaczący spadek będzie kolejnym sygnałem, że gospodarka poważnie zwalnia" - David Smith, ekonomista z Williams de Broe.

W Europie uwaga inwestorów skupi się na publikacji wskaźnika nastrojów w niemieckim przemyśle Ifo.

"W ciągu ostatniego półrocza indeks Ifo był chyba najbardzie negatywnym ze wszystkich wskaźników i może spaść ponownie. Zobaczymy jak zła była sytacja na koniec roku" - powiedział Kelly Tonkin, ekonomista Lehman Brothers.

W poniedziałek rynek dowie się również, ile wyniosła grudniowa inflacja w strefie euro.

"Informacje z poszczególnych krajów strefy euro nieco rozczarowały, chociaż z drugiej strony Francja zanotowała znaczny spadek inflacji" - powiedział Smith.

W piątek źródła w Brukseli podały, że Europejski Bank Centralny (ECB) poinformował ministrow finansów Dwunastki, że inflacja uległa "wyraźnej redukcji".

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czwartkowe wystąpienie Greenspana zdominuje tydzień