Czwarty tydzień wzrostów indeksów GPW, najdłuższa seria od 2016 r.

  • PAP
opublikowano: 18-01-2019, 18:43

Piątek przyniósł wzrosty WIG20 i mWIG40, jednak sWIG80 na zamknięciu spadł i była to pierwsza zniżka indeksu po pięciu sesjach zwyżek. Wśród blue chipów najmocniej wzrósł kurs JSW, a spadł Energi. Wszystkie cztery główne indeksy GPW zanotowały czwarty z rzędu tydzień wzrostów, to najdłuższa taka seria od 2016 r.

WIG20 wzrósł na zamknięciu o 0,80 proc. do 2.377,87 pkt. Jest to najwyższy poziom od 29 sierpnia 2018 r., zaś do kilkumiesięcznego maksimum ustanowionego dzień wcześniej indeksowi brakuje niecałe 13 pkt., czyli 0,5 proc.

GPW
Zobacz więcej

GPW fot. ARC

Zwyżkował także mWIG40 - o 0,56 proc. do 4.095 pkt. - i znajduje się najwyżej od października.

sWIG80 zakończył dzień spadkiem o 0,24 proc. do 10.982,79 pkt. Indeks małych spółek przez poprzednie pięć sesji rósł, co było najdłuższą serią od końca lipca 2018 r., kiedy zwyżkował ośmiokrotnie.

WIG zyskał 0,66 proc. do 60.289,51 pkt. i przekroczył poziom 60.000 pkt. po raz pierwszy od początków września.

Obroty na GPW wyniosły w piątek ponad 1,1 mld zł, z czego blisko 1 mld zł zł na spółkach z WIG20.

Wśród blue chipów najmocniej wzrósł kurs JSW (o 3,3 proc.). Kurs spółki zwyżkował drugi dzień z rzędu po tym, jak spadł do najniższego poziomu od września.

Związkowcy z JSW odwołali zapowiedzianą na najbliższy poniedziałek pikietę Ministerstwa Energii. Za tydzień zespół trójstronny ds. bezpieczeństwa socjalnego górników ma omówić sytuację Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w której związki protestują przeciwko zmianom w zarządzie.

mBank zyskał 1,2 proc., co oznacza jedenastą z rzędu sesję zwyżek. Akcje banku zdrożały w tym czasie o 8,6 proc.

Spadkom przewodziła Energa, o 1,8 proc. Kurs spółki rósł przez pięć poprzednich sesji.

PGNiG spadł o 0,1 proc. Kurs spółki mocno rósł w poprzednich miesiącach i znajduje się o ok. 1 proc. poniżej historycznego maksimum ustanowionego 16 stycznia tego roku.

Zdaniem analityków spółka ma jeszcze potencjał do wzrostów, chociaż już nieco ograniczony, a głównym motorem zwyżek może być sytuacja na rynkach surowców. Inwestorzy czekają też na rozstrzygnięcie sporu między PGNiG a Gazpromem.

Na szerokim rynku wzrósł Getin Noble Bank (o 13,2 proc.), zaś Idea Bank spadł o 2,9 proc.

Getin Noble Bank i Idea Bank podały w czwartek po sesji, że uzgodniły i podpisały plan połączenia. Analitycy oceniają, że największym wyzwaniem połączonego Getin Noble Banku i Idea Banku będzie znalezienie inwestora, który pomoże "zasypać" dziurę kapitałową i odbudować wiarygodność i zaufanie rynku. Niedobór kapitałowy może być wyższy niż sądzono wcześniej, bowiem w końcówce 2018 roku banki musiały płacić wyższe stawki za depozyty.

Akcje obu banków mocno rosły także w czwartek - GNB o 8,6 proc., a Idea Bank o 12,7 proc.

Polnord zniżkował o 2,8 proc. Deweloper podał, że grupa jego akcjonariuszy (PKO BP, Neptun FIZAN, Bank Gospodarstwa Krajowego, PZU FIO Parasolowy, PZU FIO Globalnych Inwestycji, PZU SFIO Universum oraz PZU na Życie) zawarła porozumienie, którego celem jest m.in. ustalenie zasad wspólnego zbywania akcji spółki.

Apator poszedł w górę o 1,2 proc. Spółka poinformowała o podpisaniu z Tauron Dystrybucja umowę na dostawę liczników energii elektrycznej. Łączna wartość umowy z prawem opcji wynosi 39,5 mln zł netto.

W dniu debiutu na NewConnect akcje technologicznej spółki Quarticon spadły o 13,2 proc.

CZWARTY TYDZIEŃ WZROSTÓW GPW

Po raz czwarty z rzędu wszystkie cztery główne indeksów GPW zanotowały tygodniowy wzrost. WIG20 zyskał 1,8 proc., mWIG40 poszedł w górę o 1,1 proc., sWIG80 zwyżkował o 1,5 proc., a WIG wzrósł o 1,6 proc.

Poprzednio serię tak szerokich i długich wzrostów indeksy GPW zanotowały w lutym i marcu 2016 r. (łącznie pięć tygodni), a od końca bessy wywołanej kryzysem finansowym: w 2012 r. trzykrotnie, raz w 2010 r. i raz w 2009 r. 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu