Dalsze pogłębienie kryzysu politycznego w Wenezueli

  • PAP
opublikowano: 06-01-2020, 08:19

Przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido został w niedzielę ponownie wybrany przewodniczącym parlamentu po nieudanej próbie zwolenników prezydenta Nicolasa Maduro wyboru na to stanowisko rywala Luisa Parry.

Guaido rok temu ogłosił się tymczasowym prezydentem. Policja i wojsko przez długi czas uniemożliwiały mu w niedzielę wejście do gmachu kontrolowanego przez opozycję Zgromadzenia Narodowego.

Wybór Parry uznano jednak za nieważny. W kolejnym głosowaniu Guaido uzyskał 100 ze 167 głosów członków Zgromadzenia i utrzymał stanowisko.

"Przysięgam przed Bogiem i narodem Wenezueli przestrzegać Konstytucji jako przewodniczący parlamentu i tymczasowy prezydent" - powiedział po głosowaniu Guaido. Kilkadziesiąt krajów, w tym USA, i UE uznają go za tymczasowego prezydenta kraju.

Lewicowego prezydenta Maduro popierają m. in. Rosja, Chiny, Kuba i kraje Ameryki Łacińskiej wchodzących w skład tzw. grupy z Limy, z wyjątkiem Meksyku.

W kraju cierpiącym na chroniczny i wciąż pogłębiający się kryzys gospodarczy, panuje faktyczna dwuwładza. Poza Zgromadzeniem Narodowym, istnieje również wyłonione w wyborach z 30 lipca 2017 r. (nieuznawanych przez opozycję) Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy