Danone i Nestle oferują dozowniki wody w celu ograniczenia odpadów z tworzyw sztucznych

WST
opublikowano: 15-04-2019, 09:46

Dwie największe na świecie firmy spożywcze rozważają plany związane z ograniczeniem odpadów z tworzyw sztucznych. W tym przypadku chodzi o plastikowe butelki na wodę.

Należąca do koncernu Danone marka Evian planuje rozpocząć sprzedaż urządzeń do dozowania wody w domu wyposażonych w pojemnik przypominający balon, który zmniejsza zużycie plastiku, podczas gdy Nestle pracuje nad systemem dozowania poza domem opartym na butelkach wielokrotnego użytku.

Zobacz więcej

woda butelkowana

Bloomberg

Działania te mają na celu zmniejszenie śladu środowiskowego firm, które magazynują wodę z naturalnych źródeł i transportuje ją na duże odległości, a wiele butelek zanieczyszcza oceany po ich zużyciu. Wcześniejsze wysiłki zmierzające do zmniejszenia ilości wykorzystywanego tworzywa sztucznego, jak przykładowo zmniejszenie nakrętek, spowodowały jedynie niewielkie różnice. Teraz, gdy grupy konsumentów i politycy zwiększają presję, najwięksi gracze w biznesie rozważają bardziej radykalne środki.

System Evian Renew firmy Danone, składa się z dozownika podstawowego i wymiennej 5-litrowej (1,3-galonowej) bańki zawierającej wodę. Poddająca się recyklingowi bańka zawiera 66 proc. mniej plastiku niż 1,5-litrowa butelka wody Evian, a jej struktura jest tak cienka, że pozwala na zamianę kształtu  po każdym użyciu i opróżnieniu. 

Z kolei system Nestle Waters, który zostanie wprowadzony na początku przyszłego roku, pozwolić ma konsumentom uzyskać dostęp do przefiltrowanej wody, którą można dostosować smakowo i poddać nasyceniu dwutlenkiem węgla. Na razie nie ujawniono szczegółów.

Rządy na całym świecie zintensyfikowały działania na rzecz ograniczenia plastiku, od zakazania słomek do picia po nakładanie opłat na torby w supermarketach. Parlament Europejski zatwierdził w zeszłym miesiącu zakaz używania jednorazowych artykułów konsumpcyjnych z tworzyw sztucznych od 2021 r.

Patricia Oliva, szefowa działu marketingu w Evian, poinformowała, że Evian jest na dobrej drodze do realizacji celu, jakim jest osiągnięcie do 2020 r. neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, a do 2025 r. wykorzystanie wyłącznie plastiku z recyklingu. W zeszłym roku Evian wyprodukował 1,9 mld butelek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy